Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jak kupić dom w Hiszpanii

Jak kupić dom w Hiszpanii?

Data publikacji 27 lipca 2022

Jako obcokrajowiec z kraju członkowskiego UE możesz bez problemu kupić nieruchomość w Hiszpanii. Do zakupu stosuje się jednak prawo hiszpańskie. Inaczej niż np. w prawie niemieckim, własność nieruchomości nie jest ustanawiana przez wpis do księgi wieczystej, ale przez zawarcie umowy kupna. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie ważne punkty, aby poszukiwania wymarzonego domu w Hiszpanii nie zamieniły się w koszmar.

Wymagania dotyczące zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Jeśli chcesz kupić domy w Hiszpanii, potrzebujesz najpierw hiszpańskiego numeru podatkowego. Numer ten należy podawać we wszystkich czynnościach prawnych (umowa kupna, umowa najmu, otwarcie rachunku bankowego itp.) Można się o nią ubiegać w lokalnych urzędach imigracyjnych w Hiszpanii lub w konsulatach hiszpańskich za granicą. Przy zawieraniu umowy kupna w Hiszpanii nadal istnieje zwyczaj przekazywania czeku na uzgodnioną cenę zakupu. W tym celu należy posiadać hiszpańskie konto bankowe. W przeciwieństwie do Polski, umowa kupna w Hiszpanii nie musi być notarialna. Mogła być zawarta zgodnie z prawem jako prywatna umowa kupna. Miałoby to jednak tę konsekwencję, że wpis w księdze wieczystej nie może być odpowiednio zmieniony, dlatego bardzo zalecane jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza. W Hiszpanii zwyczajowo zawiera się umowę rezerwacyjną. Kupujący płaci opłatę rezerwacyjną, a w zamian sprzedający zobowiązuje się nie sprzedawać nieruchomości nikomu innemu. Uiszczona opłata jest potrącana z ceny zakupu w momencie zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli kupujący zrezygnuje z zakupu, traci dokonaną wpłatę. 

Kapitał własny

Przy finansowaniu nieruchomości ważny jest kapitał własny, ponieważ banki zazwyczaj wymagają, aby klient posiadał odpowiedni kapitał własny. Bank w Polsce nie sfinansuje nieruchomości za granicą bez hojnego zabezpieczenia; my też na początku byliśmy pod tym błędnym wrażeniem. A jeśli w końcu uda Ci się przekonać bank do podjęcia odrobiny ryzyka, Twój plan finansowania nie powinien być w końcu tak trudny. Jeśli nie stać Cię na nowe meble czy wakacje, bo raty są zbyt wysokie, to zdecydowanie powinieneś przemyśleć finansowanie i albo zdecydować się na inną nieruchomość, albo kupić później! Wielu nabywców nieruchomości widzi nieruchomość i od razu się na nią decyduje. W wyjątkowych przypadkach oferta może być równie dobrze domem marzeń, ale zawsze lepiej mieć do wyboru kilka porównywalnych nieruchomości. Im więcej nieruchomości obejrzałeś, najlepiej u różnych agentów nieruchomości, tym bardziej nauczysz się szacować cenę nieruchomości. Ważne jest, aby zachować jasność umysłu i starannie rozważyć za i przeciw. Nie spiesz się przy wyborze, domy w Hiszpanii to inwestycja długoterminowa.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?