andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

Lampa z kloszem
Dom

Lampa z kloszem, abażurem czy goła podpowiadamy!

Wybór oświetlenia to trudna decyzja. Wśród rynkowej oferty można znaleźć bardzo różnorodne konstrukcje lampy, odmienne ich rozmiary, kolory czy kształty. Do tego źródło światła osłonięte kloszem, abażurem lub pozostawione bez żadnej oprawy. Dziś przyglądamy się propozycjom lamp pod kątem właśnie ich opraw. Na co warto postawić? Co sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach czy przestrzeniach?

Lampy zakończone kloszem – uniwersalne, do każdego pomieszczenia

Zdecydowana większość lamp zostaje zakończona kloszem. Może być on mleczny, transparentny, kolorowy, bazujący na szkle bądź metalu. Możliwości jest całkiem sporo, ale jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do funkcjonalności pomieszczenia oraz jego aranżacji?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że im bardziej mleczny klosz, tym mocniej światło zostaje przytłumione. Nie oznacza to jednak, że nie można liczyć na odpowiednie oświetlenie wybranych przestrzeni. Taka opcja sprawdza się przede wszystkim w łazienkach. Mleczny klosz w połączeniu z białym światłem pozwala na dostateczne oświetlenie wokół lustra. Lampy z tego typu kloszami można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Klosz, który nie jest całkowicie transparentny sprawdzi się również w sypialni, przede wszystkim w lampie, która ma stanowić dodatkowe oświetlenie. Może to być np. kinkiet. Będzie można liczyć na przytulną atmosferę, subtelne światło, które pozwala na relaks, wyciszenie, ale i komfortowe wstawanie w nocy bez nadmiernego rozbudzania siebie bądź osoby śpiącej obok.

Lampy posiadające klosze szklane są uniwersalne, można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, a dostępność różnych kształtów daje szansę na urozmaicenie każdej aranżacji. Podobnie rzecz się ma z kloszami metalowymi, które dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorystyce.

Abażur zamiast klosza – nie tylko przytulnie

Lampa może być zakończona abażurem zamiast klosza. Dostępne są abażury tekstylne, ale i metalowe oraz szklane. Te tekstylne mogą bazować na grubym materiale, który sprawia, że światło jest stłumione, bardzo subtelne i łatwo uzyskać przytulną oraz przyjazną atmosferę wnętrza.

Szklane abażury przyjmują formę kaskadowo opływających kryształków bądź drobnych elementów ze szkła. To propozycje do wnętrz nowoczesnych i glamour. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie domownicy liczą na ciekawy efekt, dzięki mieniącym się różnymi kolorami kryształkom, właśnie za sprawą odbijającego się od nich światła. Takie lampy pięknie się prezentują nie tylko włączone wieczorową porą, ale i za dnia.

Metalowe klosze kojarzą się z loftami i wnętrzami industrialnymi. O tym, jak dopasować je do takich aranżacji można poczytać na stronie http://ibudujesz.pl/.

Lampa bez żadnej oprawy – nie tylko w nowoczesnym wydaniu

Rynek oświetleniowy podpowiada nam jeszcze jedno bardzo ciekawe rozwiązanie – to lampy, których żarówka nie posiada żadnej oprawy. Źródło światła, czyli wspomniana żarówka, jest tu za to sporych rozmiarów, w ciekawym kształcie, dlatego nie potrzebuje żadnej oprawy w postaci klosza czy abażuru. 

To konstrukcje gwarantujące maksimum światła, dlatego sprawdzają się jako oświetlenie główne, ale i zadaniowe. Można dla nich znaleźć miejsce na suficie, na ścianie czy na podłodze – w zależności od modelu wybranej lampy. Co więcej, choć są dość surowe i charakterystyczne w swej formie, można je dobrać do każdej aranżacji.

Wybierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń uwzględnijmy wspomniany wystrój czy funkcjonalność danej przestrzeni. I nie bójmy się nietypowych rozwiązań.