Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Odzież ochronna dla pracowników – kiedy jest konieczna i jak ją wybrać?

Data publikacji 21 marca 2022


Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy z naciskiem na jej bezpieczeństwo i higienę. Kiedy konieczne będzie zastosowanie odzież ochronnej? W jaki sposób ją wybrać, by zapewniała właściwy poziom ochrony dla pracowników?

Czym jest odzież ochronna?

Pojęcie odzieży ochronnej odnosi się do odzieży, której zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed czynnikami szkodliwymi albo niebezpiecznymi dla jego zdrowia. Dodatkowo może ona chronić przed urazami ciała.

Odzieży ochronnej nie należy mylić z odzieżą roboczą. Odzież robocza jest przeznaczona do podstawowej ochrony przed zabrudzeniem czy zniszczeniem ubrań pracownika, dlatego też nie spełnia ona takich samych funkcji jak ubrania ochronne.

Rodzaje odzieży ochronnej

Kategoria odzieży ochronnej jest bardzo szeroka i obejmuje ona różne rodzaje produktów. 

Wśród elementów ubioru znajdują się między innymi kombinezony, płaszcze, kurtki, fartuchy, spodnie, a także środki ochrony jak rękawice, kaski, maski czy gogle.

Odzież ochronna może spełniać różne funkcje, na przykład może być to odzież nieprzemakalna, odporna na czynniki chemiczne i biologiczne, antyelektrostatyczna, odporna na wysokie i niskie temperatury.

Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną?

Dobór odzieży jest zależny od czynników występujących na danym stanowisku pracy, dlatego też konieczne jest wtedy ich uwzględnienie, aby odzież mogła zapewnić właściwą ochronę dla zdrowia i życia pracowników.

Z tego względu odzież ochronna najczęściej dobierana jest we współpracy ze specjalistami w zakresie BHP, którzy mogą wykonać dokładną analizę stanowiska pracy i wskazać, jaka odzież będzie na nim wymagana.

Również duże znaczenie ma jakość ubrań, ponieważ trwała i wytrzymała odzież ochronna zapewni o wiele lepszą ochronę w porównaniu do tej, która wykonana jest ze słabszej jakości materiałów.

Wybierając jakościowe ubrania, można zapewnić pracownikom również większy komfort pracy. Odzież wykonana z przyjemnych w dotyku, nieograniczających ruchów materiałów powoduje, że wykonywani codziennych obowiązków pracowniczych jest wygodniejsze. 

Należy również zwrócić uwagę na normy spełniane przez odzież roboczą, aby zapewniła ona właściwą ochronę przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami.

Odzież ochronna – gdzie można ją zakupić?

Sprzedażą odzieży ochronnej zajmuje się obecnie wiele firm. Prowadzą one produkcję i dostawę różnych rodzajów ubrań dla pracowników, również z opcją ich personalizacji, czyli umieszczenia na nich nadruków, haftów.

Najczęściej odzież ochronna i robocza kupowana jest w sklepach BHP, które specjalizują się w branży bezpieczeństwa i higieny pracy i prezentują swoim klientom pełną gamę produktów w tej kategorii od wielu marek.

Warto jednak sprawdzić ofertę odzieży bezpośrednio u jej producentów. Aktualnie wielu z nich prowadzi sprzedaż bezpośrednią, zapewniając klientom dostęp do wysokiej jakości ubrań w niższych cenach niż w sklepach BHP. Asortyment jest wtedy nie tylko szerszy, ale również ubrania mogą być wtedy wykonane na indywidualne zamówienie, na przykład w określonym wariancie kolorystycznym oraz ze znakowaniem.

Ile kosztuje odzież ochronna?

Ceny odzieży ochronnej zależą przede wszystkim od jej rodzaju oraz od przeznaczenia. Zestaw ubrań ochronnych dla pracowników najczęściej jest kosztem od około 250 do 600 złotych.

W przypadku specjalistycznej odzieży, która musi spełniać najwyższe normy, koszty będą już wyższe. Wtedy pojedyncze ubrania mogą kosztować nawet ponad 1000 złotych, na przykład wysokiej jakości kombinezon zabezpieczający przed żarem.

Więcej informacji o cenach odzieży ochronnej można uzyskać na stronach jej producentów oraz w sklepach BHP online.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?