Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Wpływ ramy na bezpieczeństwo

Wpływ ramy na bezpieczeństwo i wydajność pojazdu

Data publikacji 20 marca 2024


Wpływ ramy samochodu na bezpieczeństwo osób znajdujących się w jego wnętrzu jest najlepiej pokazany na przykładzie samochodów sportowych, więc postanowiliśmy nasze rozważania rozpocząć od opisania, jak działają profesjonalne klatki samochodowe, takie, jakie można spotkać w rajdach samochodowych, a następnie tę wiedzę postaramy się przełożyć na życie codzienne i samochody, jakie zwykle widujemy na ulicach polskich miast. Ekstremalne przykłady i sytuacje, w których wypadek nie jest starszą ewentualnością, a jest w zasadzie w dłuższej perspektywie nieunikniony pokazują, że dobrze zaprojektowane systemy bezpieczeństwa dają ogromną szansę, na wyjście z nawet najbardziej niebezpiecznego zdarzenia niemal bez szwanku.

Rajdy samochodowe są idealnym sposobem na pokazanie, jaki wpływ na bezpieczeństwo pasażerów ma rama samochodowa, ponieważ montowane w samochodach rajdowych wzmocnienia są doskonale widoczne z zewnątrz, a sytuacje, w których możemy obserwować je w akcji nie należą wcale do rzadkości. 

Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest wspomniana wcześniej klatka bezpieczeństwa. Jest to stalowa rama, którą łączy się z elementami podwozia i nadwozia samochodu przerabianego na rajdówkę, a która to niejako otacza kierowcę i jego pilota. W razie wypadku i tak zwanego „dachowania” klatka ma zachować swoją integralności i uchronić osoby znajdujące się we wnętrzu przed bezpośrednimi uderzeniami i byciem zmiażdżonym przez odkształcające się nadwozie. W ekstremalnych sytuacjach widać wręcz, jak cały samochód rozpada się na kawałki, a jedyną bryłą, jak zachowuje swój pierwotny kształt jest właśnie klatka bezpieczeństwa.

W nowoczesnych samochodach rama pełni praktycznie tę samą funkcję. Różnicą jest tylko to, że w cywilnym samochodzie rama jest ukryta pod tapicerką, plastikowymi obudowami i przyjemnie wyglądającym wykończeniem. Jeśli jednak dojdzie do poważnego wypadku, to te estetyczne elementy szybko odpadną a solidna rama pozostanie na swoim miejscu i ochroni ciebie i twoich pasażerów. Aby jednak mogło się tak stać, rama musi być w odpowiedniej kondycji, a więc nie może być skorodowana czy uszkodzona. Jeśli więc jakiś element ramy w twoim samochodzie wymaga wymiany, to nie trać czasu i umawiaj się do mechanika, od tego bowiem zależy twoje bezpieczeństwo.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?