andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

Wybieramy drzwi wewnętrzne – jakich błędów nie popełnić? 
Dom

Wybieramy drzwi wewnętrzne – jakich błędów nie popełnić? 

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania to bardzo ważna decyzja. Wpływa nie tylko na funkcjonalność i komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń, ale także na odbiór wizualny całej aranżacji. Jakich typowych błędów i pułapek unikać przy wyborze i zakupie drzwi wewnętrznych? Oto najczęstsze problemy, na które należy uważać.

Zakup drzwi wewnętrznych na początku remontu 

Kardynalnym błędem jest zakup drzwi wewnętrznych już na samym początku remontu czy urządzania mieszkania. Wstrzymaj się z decyzją o zakupie do momentu, kiedy będziesz pewien koloru ścian i podłóg w poszczególnych pomieszczeniach. Kolor i styl drzwi wewnętrznych powinien jak najlepiej komponować się i harmonizować z całą aranżacją. Innymi słowy, najlepiej dopasować drzwi do koloru ścian i podłogi, niż na odwrót. 

Zbyt szybki montaż drzwi wewnętrznych w czasie remontu wiąże się także z kwestiami praktycznymi. W czasie malowania czy bardziej inwazyjnych prac remontowych łatwo o zabrudzenie, czy nawet uszkodzenie drzwi wewnętrznych. 

Kolor drzwi wewnętrznych – jak wybrać? 

Kolejnym dość częstym i kłopotliwym problemem jest źle dobrany kolor drzwi wewnętrznych, który zupełnie nie pasuje do przyjętego stylu wnętrza. Najczęściej mówi się o dopasowaniu kolor drzwi wewnętrznych do podłogi. Drzwi w tym samym kolorze co podłoga pomagają stworzyć harmonijną i uporządkowaną aranżację. Jednak nie zawsze te dwa elementy muszą być w tym samym odcieniu. W wielu przypadkach ciemne drzwi wewnętrzne doskonale współgrają z jasną podłogą. Analogicznie w niektórych aranżacjach zestawisz białe drzwi z podłogą w ciemniejszych odcieniach. Kluczem do sukcesu jest często ograniczenie barw w całej aranżacji do kilku kolorów. Jeśli stawiasz na drzwi w innym kolorze niż podłoga, zadbaj o ich dopasowanie do koloru okien czy mebli w danych pomieszczeniu. Lepiej unikać także zbyt odważnych, mocnych i nasyconych kolorów, które bardzo szybko się nudzą.

Wybieramy drzwi wewnętrzne

Na odbiór wizualny drzwi wpływa nie tylko ich kolor, ale także wybrane akcesoria. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie klamki do drzwi wybrać? 

Parametry techniczne drzwi – równie ważne, jak wygląd zewnętrzny 

Kolejny często popełniany błąd to koncentrowanie się przede wszystkim na stronie wizualnej drzwi, czyli stylu i kolorze skrzydła. Tymczasem równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są konkretne parametry techniczne drzwi. Chodzi przede wszystkim o to, jaką izolację termiczną i akustyczną zapewniają drzwi, czy są odporne na uszkodzenia i łatwe w pielęgnacji. 

Na stopień izolacji akustycznej zwróć uwagę przede wszystkim, wybierając drzwi do sypialni lub pokoju dziecięcego. Najgorzej pod tym względem wypadają drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu. Nieco lepsze wygłuszenie oferują drzwi płytowe, a także skrzydła drewniane. Jeśli zależy Ci na dobrej izolacji termicznej, zdecydowanie lepiej sprawdzą się drzwi przylgowe. Przylga zasłaniająca szczelinę między ościeżnicą a skrzydłem drzwi pomaga utrzymać ciepłe powietrze w pomieszczeniu. 

Odpowiedni montaż i regulacja drzwi wewnętrznych 

Ostatnim etapem procesu doboru drzwi jest ich montaż i końcowa regulacja już zamontowanego na ościeżnicy skrzydła. Na tym etapie często pojawiają się problemy wynikające np. z nietrafionych wymiarów otworu drzwiowego, niewłaściwego osadzenia zawiasów czy braku regulacji docisku skrzydła. To z kolei przekłada się na niepoprawne funkcjonowanie drzwi i w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia drzwi czy podłogi w ich bezpośrednim sąsiedztwie. 

Sprawdź także, jaka jest standardowa wysokość drzwi wewnętrznych i ich szerokość.

Wybieramy drzwi wewnętrzne

Znacznie łatwiejszy jest montaż i regulacja klasycznych drzwi przylgowych. Jeśli lubisz majsterkować i masz podstawową wiedzę na tent temat, możesz pokusić się o samodzielny montaż. Nieco inaczej wygląda montaż nowoczesnych drzwi bezprzylgowych. W przypadku takiego modelu bardzo ważny jest profesjonalny i precyzyjny montaż. Z tego względu lepiej pozostawić instalację takich drzwi fachowcowi. 

Aby uniknąć rozczarowania wybranymi drzwiami, przy ich zakupie kieruj się nie tylko stylem naszego wnętrza, ale zwróć także uwagę na podstawowe parametry techniczne. Zadbaj także o prawidłowy montaż i regulację skrzydła. To pozwoli Ci cieszyć się sprawnie działającymi i funkcjonalnymi drzwiami przez długie lata.

Materiał zewnętrzny