Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom czy w garażu powinien być odpływ wody

Czy w garażu powinien znajdować się odpływ wody?

Data publikacji 27 kwietnia 2021

Po podróży w ulewnym deszczu lub przy obficie padającym śniegu na aucie znajduje się mnóstwo wody, która w garażu spłynie na podłogę. Jest to bardzo kłopotliwe. Nie tylko dlatego, że znacznie trudniej w takich warunkach o utrzymanie czystości, ale również dlatego, że woda może uszkadzać podłogę, a po odparowaniu znacznie zwiększa wilgotność powietrza. Wilgoć jest szkodliwa dla samochodu oraz innych sprzętów i urządzeń przechowywanych w garażu (preparaty do mycia auta, komplet zapasowych kół, łańcuchy etc.). Aby zapobiec temu problemowi, warto dowiedzieć się co to jest odpływ w garażu i jakie są jego rodzaje.

Zobacz także: Co na podłogę w garażu?

Jak rozwiązać problem stojącej wody w garażu?

Aby móc się cieszyć garażem niezależnie od pory roku (wszak przecież trudno sobie wyobrazić o bardziej pożądane miejsce do pozostawienia auta w zimie!) koniecznie należy wbudować odpowiedni odpływ liniowy do garażu. Istnieje kilka praktykowanych rozwiązań. Nie wszyscy użytkownicy zgadzają się, które z nich jest najlepsze, dlatego warto poznać je wszystkie. Wtedy można samemu zadecydować, która opcja jest dla was najodpowiedniejsza.

Odpływ w garażu położony w linii bramy

To rozwiązanie jest godne rozważenia szczególnie, jeżeli garaż jest położony niżej niż otoczenie (pochyły podjazd ze spadkiem w stronę garażu). W takim przypadku jednak odprowadzenie wody napływającej z zewnątrz jest lepiej poprowadzić również zewnętrznym kanałem. Ponadto, aby woda spływała w garażu do korytka należy zadbać o odpowiedni spadek podłogi. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar odwodnić już istniejący garaż może to być nieco kłopotliwe. Spadek spowoduje również napływ dużych ilości wody w okolice bramy. W zimie, w garażach nieogrzewanych może to nawet skutkować przymarzaniem bramy do podłoża.

Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, których garaż położony jest wyżej niż otoczenie, ponieważ niesie to żadnych korzyści. Przed czym miałby chronić tak wykonany odpływ? Przed wodą wyciekającą z garażu?

odpływ wody w garażu

Odpływ w garażu liniowy wzdłuż osi pomieszczenia

Decydując się na odpływ w garażu położony wzdłuż osi pojazdu istnieją do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, tańsza polega na ułożeniu odpływu na środku garażu, pomiędzy kołami auta. Mniejszy koszt wynika z faktu, że na tak umiejscowiony odpływ nie ma możliwości najechania kołami pojazdu. Dzięki temu odpływu nie trzeba przygotować na duże obciążenia. W garażu dwustanowiskowym może się oczywiście zdarzyć, że taki odpływ zostanie uszkodzony przy nieostrożnym parkowaniu poza wyznaczonym miejscem.

Najskuteczniejsze rozwiązanie – ruszt ze stali ocynkowanej

Najskuteczniejszym sposobem jest ułożenie odpływu bezpośrednio pod kołami pojazdu. Eliminuje to wpływ kąta pochylenia podłogi na skuteczność odwodnienia, gdyż woda spływa bezpośrednio z auta do odpływu. Jednak utrzymanie dużego ciężaru samochodu wymaga zastosowania specjalnego stalowego rusztu przykrywającego kanał odpływu. Najlepiej jest wybrać ruszt wykonany ze stali ocynkowanej, gdyż szczególnie w zimie, spływająca woda pełna soli może powodować szybką korozję rusztu.

Odprowadzenie wody z odpływu

Pozostaje już tylko zbudować odwodnienie odpływu. Można nawet wykorzystać domową instalację kanalizacyjną. Uwaga! Jeżeli jednak nie została ona zaprojektowana pod kątem odprowadzania wody z garażu lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania. Może ono skutkować problemami z ciśnieniem w instalacji lub nieprzyjemnymi zapachami.
Najlepszym sposobem jest wprowadzenie rury drenażowej w grunt. Należy ją pokryć geowłókniną, obsypać żwirem i zasypać ziemią. Takie rozwiązanie to spokój z zalegającą wodą w garażu na lata.czy w garażu ma być odpływ wody

Podsumowując, wybór odpowiedniego odpływu liniowego do garażu jest kluczowy dla jego funkcjonalności. Odpływ w linii bramy sprawdzi się, jeśli garaż jest niżej położony, ale wymaga zewnętrznego kanału odprowadzającego wodę. Odpływ liniowy wzdłuż osi pojazdu oferuje dwie opcje, z których skutecznym rozwiązaniem wydaje się być umieszczenie go pod kołami pojazdu z użyciem stalowego rusztu ze stali ocynkowanej.

Należy zwrócić uwagę na konieczność skutecznego odprowadzenia wody po montażu odpływu. Wprowadzenie rury drenażowej w grunt, zabezpieczonej geowłókniną i żwirem, to skuteczne rozwiązanie, eliminujące problemy z zalegającą wodą w garażu na lata.

Sprawdź również:

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?