andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

odpływ w garażu
Dom

Czy w garażu powinien znajdować się odpływ wody?

Po podróży w ulewnym deszczu lub przy obficie padającym śniegu na aucie znajduje się mnóstwo wody, która w garażu spłynie na podłogę. Jest to bardzo kłopotliwe. Nie tylko dlatego, że znacznie trudniej w takich warunkach o utrzymanie czystości, ale również dlatego, że woda może uszkadzać podłogę, a po odparowaniu znacznie zwiększa wilgotność powietrza. Wilgoć jest szkodliwa dla samochodu oraz innych sprzętów i urządzeń przechowyw anych w garażu (preparaty do mycia auta, komplet zapasowych kół, łańcuchy etc.).

Jak rozwiązać problem stojącej wody w garażu?

Aby móc się cieszyć garażem niezależnie od pory roku (wszak przecież trudno sobie wyobrazić o bardziej pożądane miejsce do pozostawienia auta w zimie!) koniecznie należy wybudować odpowiedni odpływ liniowy. Istnieje kilka praktykowanych rozwiązań. Nie wszyscy użytkownicy zgadzają się, które z nich jest najlepsze dlatego warto poznać je wszystkie.

Odpływ położony w linii bramy

To rozwiązanie jest godne rozważenia szczególnie, jeżeli garaż jest położony niżej niż otoczenie (pochyły pojazd ze spadkiem w stronę garażu). W takim przypadku jednak odprowadzenie wody napływającej z zewnątrz jest lepiej poprowadzić również zewnętrznym kanałem. Ponadto, aby woda spływała w garażu do korytka należy zadbać o odpowiedni spadek podłogi. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar odwodnić już istniejący garaż może to być nieco kłopotliwe. Spadek spowoduje również napływ dużych ilości wody w okolice bramy, a w zimie, w garażach nieogrzewanych może to skutkować przymarzaniem bramy do podłoża.

Odpływ liniowy wzdłuż osi garażu

Decydując się na odpływ w garażu położony wzdłuż osi pojazdu istnieją do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, tańsza polega na ułożeniu odpływu na środku garażu, pomiędzy kołami auta. Mniejszy koszt wynika z faktu, że na tak umiejscowiony odpływ nie ma możliwości najechania kołami pojazdu, w związku z czym odpływu nie trzeba przygotować na duże obciążenia. W garażu dwustanowiskowym może się oczywiście zdarzyć, że taki odpływ zostanie uszkodzony przy nieostrożnym parkowaniu poza wyznaczonym miejscem.

Najskuteczniejsze rozwiązanie – ruszt ze stali ocynkowanej

Najskuteczniejszym sposobem jest ułożenie odpływu bezpośrednio pod kołami pojazdu. Eliminuje to wpływ kąta pochylenia podłogi na skuteczność odwodnienia, gdyż woda spływa bezpośrednio z auta do odpływu. Jednak utrzymanie dużego ciężaru samochodu wymaga zastosowania specjalnego stalowego rusztu przykrywającego kanał odpływu. Najlepiej jest wybrać ruszt wykonany ze stali ocynkowanej, gdyż szczególnie w zimie, spływająca woda pełna soli może powodować szybką korozję rusztu.

Odprowadzenie wody z odpływu

Pozostaje już tylko zbudować odwodnienie odpływu. Można nawet wykorzystać domową instalację kanalizacyjną, ale jeżeli nie została ona zaprojektowana pod kątem odprowadzania wody z garażu lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania. Może ono skutkować problemami z ciśnieniem w instalacji lub nieprzyjemnymi zapachami.
Najlepszym sposobem jest wprowadzenie rury drenażowej w grunt. Należy ją pokryć geowłókniną, obsypać żwirem i zasypać ziemią. Takie rozwiązanie to spokój z zalegającą wodą w garażu na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.