andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

nowoczesne oczko wodne
Ogród

Jak zaaranżować nowoczesne oczko wodne?

Nowoczesne oczko wodne to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych oraz relaksujących miejsc w każdym przydomowym ogrodzie. Daje ono każdemu właścicielowi posesji poczucie bliskości z naturą oraz pozwala spędzać mu czas w bardzo przyjemnym otoczeniu.

Jak zbudować nowoczesne oczko wodne?

Okres wiosenny to doskonały czas na aranżację ogrodu. Aby dodać temu miejscu wyjątkowego uroku, warto zdecydować się na umieszczenie w nim nowoczesnego oczka, które idealnie wkomponuje się w stylistykę ogrodu.

Na umiejscowienie oczka wodnego warto zawsze wybrać płaskie oraz równe podłoże. Poszczególne pochylenia mogą bowiem spowodować, że woda będzie się wylewać ze zbiornika lub będzie nadmiernie się w nim gromadzić. Gdy powierzchnia posiada niewielkie nierówności, to wówczas warto wyrównać je ziemią bądź darnią.

Drugim istotnym czynnikiem warunkującym umiejscowienie oczka wodnego jest nasłonecznienie. Powinno ono być umiarkowane, bowiem wówczas można zapewnić odpowiedni rozrost roślinności. Ponadto w tak położonym zbiorniku nie będą nadmiernie rozwijać się glony.

Istotnym parametrem jest także głębokość oczka wodnego. Najpłytszą warstwą powinna być zawsze strefa bagienna. Gdy zamierzamy hodować w oczku ryby, to wówczas jego głębokość powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.

Gdy wykonamy odpowiedniej głębokości zagłębienie oraz usuniemy z niego ewentualne korzenie oraz kamienie, to wówczas musimy wyścielać je włókniną, a później folią. Z kolei krawędzie oczka warto dobrze zabezpieczyć kamieniami oraz ziemią. Ostatnim krokiem jest napuszczenie do oczka wody.

Oczka wodne w nowoczesnym ogrodzie

Nowoczesne oczka znajdujące się w ogrodach, w przeciwieństwie do sztucznych stawów, są doskonałą ozdobą dającą bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Dziś w wielu nowoczesnych ogrodach można spotkać bardzo urocze oraz dobrze wyeksponowane zbiorniki, których nowoczesny design potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Bardzo efektownie prezentują się w każdym ogrodzie tryskające wodą pompy fontannowe czy strumieniowe, które zasysają wodę, a później wypuszczają ją z powrotem do środka.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również kaskady wodne, przy których każdy biesiadnik może zdrzemnąć się czy zrelaksować, słuchając szumu wodospadu.

Niezwykle oryginalnie prezentują się także okazałe oczka wodne na których zamontowany został drewniany pomost lub kładka z nowoczesną balustradą z metalu. Każde nowoczesne oczko prezentuje się wyjątkowo, jeśli zostanie przyozdobione sztucznymi liliami wodnymi oraz lampionami.