andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

Jesień na tarasie
Dom

Jesień na tarasie – jak zadbać o drewniane meble?

Jesień zbliża się wielkimi krokami. To czas niezwykłych kolorów w ogrodzie, ale też idealny moment na to, by zadbać o przydomową przestrzeń i rozpocząć porządki przed zimą. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku wyposażenia ogrodowego, w tym mebli na tarasie. Jeśli jest ono wykonane z drewna, musimy dobrze o nie zadbać, by w optymalnej kondycji przetrwało do wiosny.

O czym pamiętać, by właściwie przygotować meble ogrodowe drewniane do kolejnego sezonu? Jakich preparatów używać do pielęgnacji oraz gdzie przechowywać drewniane stoliki i krzesła? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Jakie meble drewniane stosuje się na tarasach?

Meble drewniane to jeden z najbardziej klasycznych typów wyposażenia, które spotyka się na balkonach, tarasach, altanach lub w wolnostojących strefach rekreacyjnych w pobliżu domu. Nadają się do przestrzeni vintage, klasycznych, a nawet nowoczesnych. Wszystko zależy od tego, jakie produkty się wybierze.

Na standardowe wyposażenie drewniane składają się przede wszystkim:

  • stoliki kawowe i pełnowymiarowe stoły do posiłków,
  • krzesła,
  • leżaki,
  • ławki.

Przy ich pomocy da się zaaranżować przyjemne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, zarówno na przestronnym tarasie, jak i na ciasnym balkonie. Pamiętajmy jednak o tym, by dbać o nie w szczególny sposób. Dzięki temu przez długi czas utrzymają optymalny wygląd i wysoką funkcjonalność.

Porządki w ogrodzie – jak przygotować meble do zimy?

Meble drewniane wykonuje się co prawda z trwałych gatunków drewna. Może to być buk, dąb lub sosna, choć największą popularnością cieszą się obecnie produkty z drewna robinii akacjowej, wyróżniającego się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Szeroki wybór takich rozwiązań da się znaleźć choćby w Bazkar.

Mimo podwyższonej trwałości, większość mebli drewnianych do ogrodu wymaga wciąż specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które najlepiej wykonywać właśnie jesienią.

Jak przygotować wyposażenie do sezonu zimowego? Przede wszystkim należy je dokładnie oczyścić z kurzu, pyłu i innych, bardziej trwałych zabrudzeń. Używa się do tego gąbki lub miękkiej szmatki nasączonej wodą z odrobiną detergentu. Koniecznie dbajmy o to, by nie zamoczyć zbyt mocno drewnianej konstrukcji. Jeśli woda dostanie się do wnętrza, może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mebla.

Po dokładnym osuszeniu, przystępuje się do inspekcji stanu krzeseł i stolików. Jeśli pojawiły się na nich uszkodzenia i odpryski, warto je zeszlifować i wyrównać, zanim przystąpi się do impregnacji.

Zabezpieczenie powierzchni mebli drewnianych przeprowadza się przy pomocy dedykowanych preparatów, rekomendowanych przez producenta wyposażenia do ogrodu. Pojawiają się rozwiązania na bazie wosków, olejów lub lakierów. Nakłada się je warstwami na całą drewnianą konstrukcję i pozostawia do całkowitego wyschnięcia. Dobry impregnat zabezpieczy mebel przed uszkodzeniami na cały kolejny rok.

Zimowanie mebli drewnianych – gdzie znaleźć dla nich miejsce?

Gdy już odpowiednio zabezpieczy się meble drewniane, po zakończeniu sezonu, trzeba znaleźć miejsce na zmagazynowanie ich. Konstrukcje tego typu nie powinny bowiem być przechowywane na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym.

Gdzie zatem przechowywać meble drewniane? Idealnie nadają się do tego pomieszczenia gospodarcze, jak piwnice i garaże, w których panuje stała temperatura i niska wilgotność. Po ustawieniu mebli we wnętrzu warto okryć je na przykład specjalnymi pokrowcami lub folią, pozostawiając jednak dostęp powietrza, by na powierzchni mebli nie rozwinęła się pleśń. W takich warunkach wyposażenie ogrodowe bez trudu dotrwa do następnej wiosny.

Jesienne zakończenie sezonu ogrodowego – zadbaj o meble wypoczynkowe

Wyposażenie ogrodowe drewniane wymaga pewnych zabiegów, by cieszyło oczy oraz gwarantowało komfort i bezpieczeństwo wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto przyłożyć się dobrze do tej pracy, by zyskać trwałe, piękne meble, które staną się funkcjonalną ozdobą ogrodu lub tarasu na naprawdę wiele lat.