Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo elewacja wentylowana

Co to jest elewacja wentylowana?

Data publikacji 13 listopada 2022

Zastanawiasz się, czym jest elewacja wentylowana. Odpowiada ona nie tylko za wygląd budynku, bowiem spełnia też szereg innych zadań. Otóż mowa tu np. o ochronie warstwy termoizolacyjnej budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto elewacja wentylowana odprowadza wodę pochodzącą z opadów.

Czego dowiesz się z artykułu

  • Elewacja budynku
  • Czym jest elewacja wentylowana?

Elewacja wentylowana

Elewacja to bardzo istotny element budynku, gdyż pełni funkcję ochronną oraz odpowiada za efekt wizualny. Okazuje się, że dobór właściwego typu elewacji zawsze powinien być dobrze przemyślany, a najlepiej będzie skonsultować go ze specjalistą. Warto wiedzieć, że elewacje wentylowane różnią się od tradycyjnych obecnością szczelin wentylacyjnych umożliwiających przepływ powietrza między warstwami. Tego typu sposób tworzenia elewacji zwany jest też metodą lekką suchą. Celem jest zamontowanie do ściany konstrukcyjnej ruszt z desek, kształtowników metalowych oraz specjalnych listew. Pomiędzy elementami rusztu układa się natomiast płyty odpowiadające za termoizolację. Nierzadko jest to styropian bądź wełna mineralna.

Elewację wentylowaną bardzo często używa się w budownictwie. W takim przypadku styropian nie jest przyklejany klejem, lecz tylko przy zastosowaniu kołkowania. Kolejnym krokiem jest montaż warstwy wierzchniej. Trzeba to zrobić przy zastosowaniu przeznaczonych do tego zadania łączników. Można to też zrobić w sposób, który został określony przez producenta. W każdym jednak przypadku w czasie montażu elementów osłonowych trzeba pozostawić szczelinę między okładziną a warstwą ocieplenia, co jest bardzo istotna. Elewacja wentylowana powinna być montowana przez specjalistów.

Elewacja budynku

Warto trochę powiedzieć o elewacji wentylowanej z płyt cementowo-włóknowych. Okazuje się, że w takim przypadku ruszt nośny może być obłożony nie tylko deskami. W praktyce jest tak, że z powodzeniem zastąpią ją duże płyty, tworzące na elewacji spore, płaskie płaszczyzny. Podzielone są one na dość rzadką sieć spoin. Najpopularniejsze są w obecnym czasie płyty cementowo-włóknowe. Okazuje się, że cement stanowi nawet 90. proc ich składu, a reszta to przeważnie włókna szklane lub syntetyczne. Najczęściej stosowane są wymiary 120 x 305, 121,8 x 305, 121,8 x 244 lub 120 x 250 cm, grubość od 3,2 do 12 mm, jednak wiele zależy od konkretnej firmy. Istotne jest to, że cement barwiony jest w masie, a wszelkie płyty trzeba dodatkowo malować.

Elewacja wentylowana co to jest?

Istnieje też elewacja wentylowana z laminatów HPL. Coraz więcej osób decyduje się na nią. Innym typem płyt elewacyjnych są laminaty HPL, które dostępne są w relatywnie niskich cenach. Trzeba wiedzieć, że podobnie jak w panelach podłogowych ich trzon stanowi płyta wiórowa, dodatkowo utwardzona oraz odporna na rozwarstwianie. Natomiast z wierzchu pokryte są papierem. Na nim można zastosować praktycznie dowolnie wybrany nadruk, jednak obecnie dominują jednolite kolory oraz wzory, które skutecznie imitują wygląd naturalnego drewna. Elewację wentylowaną z laminatów HPL coraz chętniej stosuje się w Polsce.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?