Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród co na mszyce

Co najskuteczniej zwalcza mszyce? Domowe sposoby na walkę z owadami

Data publikacji 31 października 2023

Mszyce są bardzo groźnymi oraz szybko rozmnażającymi się szkodnikami roślin. Potrafią znienacka zaatakować nasz ogród i wyrządzić wiele szkód. Co najlepiej działa na mszyce? Sprawdź kilka najskuteczniejszych, domowych sposobów.

W tym artykule dowiesz się:

 • czym są mszyce i dlaczego trzeba się ich pozbyć?
 • jak zapobiegać mszycom
 • jakie rośliny odstraszają mszyce

Sprawdź również: Dlaczego paprotka usycha? Praktyczne porady i rozwiązania

co na mszyce w ogrodzie

Czym są mszyce i dlaczego trzeba się ich pozbyć?

Mszyce to małe owady, które żywią się płynami z roślin. Znajdą drogę do każdego ogrodu. W dużych ilościach mogą osłabić i zniszczyć rośliny, kwiaty i owoce. Szybko się rozmnażają, dlatego trzeba szybko zacząć je zwalczać. Poruszają się raczej powoli, więc zwalczanie ich nie jest aż tak trudne. Pierwsze mszyce pojawiają się na początku sezonu, dlatego ważne jest by systematycznie sprawdzać ogród zwłaszcza w okresie żerowania mszyc.

Sposoby na walkę z mszycami

Nie musisz sięgać po silne, chemiczne środki ze sklepu. Istnieje dużo sposobów, na które składniki na pewno znajdziesz u siebie w domu. Co działa zabójczo na mszyce?

 1. Cebula

Przygotuj wywar z cebuli! Pokrój dużą cebulę w kostkę, włóż do garnka i zalej wodą, a następnie gotuj przez około pół godziny. Po tym czasie odcedź wywar i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Taką mieszanką popsikaj swoje rośliny i gotowe.

 1. Czosnek

Podobny środek można przygotować z czosnku. Posiekaj około 4 ząbki czosnku, przełóż do słoika i zalej zimną wodą. Taką mieszankę zostaw w ciepłym miejscu na dobę. Po 24 godzinach wywar będzie gotowy. Następnie postępuj tak jak z wywarem z cebuli – przelej do butelki ze spryskiwaczem i popsikaj rośliny.

 1. Ocet

Ocet ma mnóstwo praktycznych zastosowań, jednym z nich jest właśnie zabójcze działanie na mszyce. Zrób roztwór z octu i wody w proporcji 1:10, możesz też dodać kilka kropel płynu do naczyń by wzmocnić działanie roztworu. Taką mieszanką spryskaj rośliny atakowane przez mszyce.

 1. Szare mydło

Tanim i prostym sposobem jest roztwór z wody i szarego mydła. Wystarczy, że rozpuścisz około 20 gram mydła w litrze ciepłej wody a po wystudzeniu opryskasz rośliny.

 1. Soda oczyszczona

Soda jest niezawodna, jest kolejnym domowym sposobem na walkę z mszycami. Zrób roztwór sody z wodą i popsikaj rośliny. Nie potrzebujesz jej wiele, wystarczy już jedna łyżeczka. Soda oczyszczona działa też świetnie na pozbycie się ślimaków oraz mrówek.

 1. Tytoń

Jeśli palisz papierosy, możesz użyć tytoniu do zwalczania mszyc. Zalej tytoń gorącą wodą w proporcji 50 g tytoniu na pół litra wody i odstaw na około 24 godziny. Gotowy wywar przecedź np. przez gazę, rozcieńcz trochę wodą i popsikaj rośliny.

co na mszyce

Rośliny odstraszające mszyce

Co jeszcze można stosować na mszyce? Rośliny! Są świetnym naturalnym środkiem. Wytwarzają intensywne i nieprzyjemne dla szkodników zapachy, którymi odstraszają mszyce. Posadź w swoim ogrodzie: 

 • kwiaty: lawenda, nasturcja, nagietek, aksamitka
 • zioła: bylica piołun, mięta, ruta, szałwia
 • warzywa: czosnek i cebula

Sposobów na mszyce jest mnóstwo, spróbuj tych domowych sposobów, zanim sięgniesz po mocniejsze środki z marketu.

Zobacz także: Jak długo żyją szczury domowe i od czego to zależy?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?