Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza montaż karnisza

Szybki i sprawny montaż karnisza

Data publikacji 9 kwietnia 2021


Montaż karnisza to nie trudne zadanie z którym potrafi uporać się niemalże każdy majsterkowicz. Wystarczy dobrze zapoznać się z wytycznymi, a wówczas czynność tą można wykonać bardzo szybko oraz sprawnie. Jak zamontować karnisz krok po kroku?

Sprawdź również: Jaka powinna być prawidłowa wysokość parapetu?

Karnisz- istotny element wyposażenia okna

Co prawda trendy wnętrzarskie wciąż się zmieniają, ale wciąż w wielu oknach można spotkać firanki oraz zasłony. Minimalistyczne rolety czy żaluzje nie do końca wyparły bowiem z salonów tradycyjne formy zdobienia okien.

Aby firany w oknie pięknie się prezentowały trzeba zamontować odpowiedni karnisz. Dziś ich wybór na rynku jest przeogromny. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru tradycyjne karnisze montowane do sufitu oraz karnisze ścienne, które w wielu salonach pełnią także funkcję ozdobną.

Narzędzia przydatne do montażu karnisza

Po zakupie idealnego do wnętrza karnisza trzeba pomyśleć o jego właściwym zamontowaniu. W tym celu trzeba najpierw przygotować odpowiednie narzędzia. Wówczas to prace związane z montażem przebiegną bardzo szybko, sprawnie oraz bez pomyłek i wykonania przypadkowych dziur w ścianie. Do montażu przyda się nam z pewnością:

– kątownik lub poziomica,
– wiertarka z odpowiednim zestawem wierteł,
– kołki rozporowe
– wkręty

Warto też wyposażyć się w ołówek za pomocą którego będzie można wyznaczyć miejsca, w których zostaną umieszczone wsporniki.

Sprawdź też: Drzwi ażurowe – montaż, z którym każdy sobie poradzi

Montaż karnisza – krok po kroku

Sposób montażu powinien być zawsze odpowiednio dostosowany do układu okna, wybranego karnisza oraz materiału na którym ma on zawisnąć.

Jeżeli decydujemy się na montaż długiego karnisza, którego długość wynosi ponad dwa metry, to wówczas warto zaopatrzyć się w dodatkowy wspornik, który zostanie umieszczony na środku. Dzięki temu można skutecznie zapobiec wyginaniu się rurki przy większym obciążeniu. Często dzieje się tak, gdy na karniszu zawisną bogato zdobione firanki lub zasłony.

W przypadku montażu karnisza do ściany okiennej należ w odległości około 5 centymetrów wyznaczyć dwa punkty w równej odległości od krawędzi. Później przy pomocy poziomicy należy wyznaczyć poziomą linię na której ma zawisnąć karnisz.

Kolejnym krokiem jest dokładne odmierzenie miejsca umieszczenia wsporników. Na koniec trzeba wiercić otwory na kołki rozporowe dla śrub, które będą trzymały karnisz.

Montaż przebiega podobnie w sytuacji, gdy planujemy zawiesić karnisz pomiędzy dwoma ścianami. Niemniej w tym przypadku miejsce zamontowania wsporników należy odmierzyć na podstawie odległości narożników ścian oraz przy uwzględnieniu szerokości parapetu.

Zobacz też: Jaka powinna być idealna wysokość stołu w jadalni?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?