Jak uszczelnić okna na zimę? Kilka sprawdzonych sposobów
Data publikacji 31 października 2023Nieszczelne okna doprowadzają do przeciskania się chłodu przez szczeliny do naszego wnętrza. W ten sposób ucieka nawet 40% ciepłego powietrza, czego konsekwencją są wyższe rachunki za ogrzewanie. Pozbycie się tego problemu nie jest trudne, można samemu zapobiec wychłodzeniu powietrza. Jak uszczelnić okna? Znamy kilka sposobów.
W tym artykule uwzględniliśmy następujące tematy:
- przyczyny nieszczelnych okien
- metody uszczelniania okien
Przyczyny nieszczelnych okien
Może być kilka przyczyn nieszczelności okna, najczęściej są to: nieprawidłowy montaż, zużyte uszczelki, szpary między szybą a ramą, nieodpowiednia regulacja okuć lub ich użycie. Dowiedz się jak prawidłowo uszczelnić okna. Zmiany temperatury też mogą powodować, że tworzywo z którego wykonane jest okno rozszerza się i kurczy i w ten sposób może dochodzić do utratności szczelności okna.
W przypadku starych okien, nieszczelność może wynikać z zużycia materiału np. wypadanie lub kruszenie się uszczelek.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest przyłożenie ręki w różne miejsca okna, jeśli odczujesz wyraźne powiewy powietrza, to z pewnością okno jest nieszczelne. Można również wykonać test wykorzystując kartkę papieru. Test polega na włożeniu pojedynczego arkusza między ościeżnicę i skrzydło, a następnie zamknięciu okna. Jeśli papier da się bez problemu wyciągnąć, to znak, że okno jest nieszczelne.
Zobacz także: jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu.
Metody uszczelniania okien
Właściwe uszczelnienie okien jest niezbędne do utrzymania komfortowego i energooszczędnego domu, więc jak najlepiej uszczelnić okna? Oto kilka sposobów:
Uszczelki
Najpierw należy dopasować rozmiar uszczelek. Nie powinny utrudniać zamykania i otwierania okna. Rozmiar należy dobrać na podstawie karty gwarancyjnej okien, gdzie znajduje się odpowiednie oznaczenie. Uszczelki można montować zarówno w oknach plastikowych, jak i drewnianych. Jest to prosta metoda, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu uszczelek.
Taśma uszczelniająca
Kolejnym sposobem jest taśma uszczelniająca. W sklepie można znaleźć taśmy samoprzylepne, które ułatwiają proces uszczelniania okien. Taśmę przykleja się po połowie na ościeżnicę i mur, aby stworzyć barierę dla czynników atmosferycznych. Prawidłowo przyklejona taśma zapewnia szczelność okna na kilka lat.
Pianka uszczelniająca
Jak uszczelnić okna? Użyj pianki. Uszczelnianie okien plastikowych pianką to uniwersalne rozwiązanie na nieszczelność, szpary i prześwity w oknach. Dobrze dopasowuje się w każdą przestrzeń oraz można łatwo usunąć jej nadmiar. Podczas uszczelniania pianką należy wziąć pod uwagę to, że po wpuszczeniu pianka może zwiększyć swoją objętość nawet trzy razy. Wpuszczenie pianki przy pomocy pistoletu jest bardzo łatwe do samodzielnego wykonania.
Uszczelnianie silikonem
Silikon to bardzo łatwy w użyciu materiał, który dobrze się rozprowadza, gwarantuje dokładne uszczelnienie okien. Tę metodę poleca się do niewielkich nieszczelności, np. wąskich szpar i małych rozszczelnień. Najlepiej jest dokładnie zlokalizować miejsce, w którym okna są nieszczelne i wpuścić tam niewielka ilość wypełnienia. Najlepiej zastosować przezroczysty silikon, który nie będzie się wyróżniał.
Zadanie o odpowiednie uszczelnienie to gwarancja oszczędności. Łatwo można sobie z tym problemem samemu poradzić. Pamiętaj jednak o regularnym wietrzeniu pomieszczeń zimą, by zapobiec wilgoci.