andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

Praca dyplomowa
Dom

Praca dyplomowa – jak przygotować ją do druku?

Przygotowanie pracy dyplomowej do druku jest istotnym etapem w procesie podchodzenia do obrony. Wielu promotorów i członków komisji wymaga odpowiedniego formatowania, aby dokument został zaakceptowany przez uczelnię. Aby być dopuszczonym do ostatniego etapu dyplomowania, należy dostarczyć uczelni zbindowaną wersję swojej pracy. Wiele studentów dorabia także drugą wersję – specjalnie oprawioną. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces przygotowania Twojej pracy dyplomowej do druku.

Praca dyplomowa – o czym musisz pamiętać?

Nareszcie skończyłeś pisać swoją pracę i chcesz ją zanieść do druku. Niezależnie, czy przed Tobą obrona licencjatu, czy magisterki, Twoja praca koniecznie musi zostać odpowiednio przygotowana. Aby być tego pewnym, warto zapoznać się z wytycznymi. Na początek przedstawimy krótką listę najważniejszych punktów, które powinny znaleźć się w Twojej pracy.

  • Na początku dokumentu, powinna znajdować się strona tytułowa. Powinna zawierać tytuł pracy, nazwisko autora, nazwę uczelni oraz wydziału, imię i nazwisko promotora, a także miasto oraz rok powstania pracy. Na stronie Twojej uczelni z pewnością znajduje się jej wzór.

  • Praca powinna być napisana fontem Times New Roman i mieć rozmiar 12 pkt. Natomiast rozmiar fontu w przypisach powinien wynosić 10 pkt. Powinny być umieszczone na dole strony.

  • Tekst powinien być wyjustowany.

  • Każdy nowy rozdział powinien zaczynać się od nowej strony.

  • Twoja praca musi zawierać odpowiednią numerację – ma się zaczynać wraz z pierwszym rozdziałem.

Dodatkowo warto pamiętać o innych ważnych aspektach pisania pracy dyplomowej, jak odpowiedni układ treści, podział na rozdziały i podrozdziały, stosowanie odpowiednich odstępów międzywierszowych (1,5) oraz cytowanie źródeł.

Powyższe punkty to oczywiście podstawy. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja praca zostanie poprawnie wydrukowana, koniecznie musisz zwrócić uwagę na inne aspekty techniczne.

Rozmiar marginesów

Wiele uczelni wymaga, aby marginesy wynosiły 2,5 cm z lewej i prawej strony oraz 2,5 cm z góry i dołu. Jednakże mogą istnieć wyjątki od tych standardowych wymagań –  niektóre placówki chcą, aby lewy margines wynosił 3,5 cm. Dlatego też przed wysłaniem swojej pracy do drukarni, upewnij się, jakie są oficjalne wytyczne w Twojej uczelni.

Występowanie spisu treści, bibliografii, spisu obrazów i ilustracji oraz aneksu

  • Spis treści powinien znajdować się zaraz po stronie tytułowej. Musi zawierać numery stron i tytuły kolejnych rozdziałów i podrozdziałów pracy.

  • Bibliografia powinna być umieszczona na końcu pracy, po zakończeniu treści. Musi zawierać wszystkie źródła, z których korzystano podczas pisania pracy. Poszczególne pozycje bibliograficzne powinny być podawane według odpowiedniego formatu (np. APA lub MLA) i powinny być uporządkowane alfabetycznie.

  • Jeżeli w pracy wykorzystano obrazy, rysunki, tabele lub inne ilustracje, należy umieścić ich spis. Powinien zawierać numerację, tytuły i numery stron, na których dana ilustracja występuje. Spis ten powinien znaleźć się po bibliografii.

  • W pracy dyplomowej może być umieszczony aneks, który jest dodatkowym materiałem uzupełniającym treść. Aneks zawiera dodatkowe informacje, takie jak wyniki badań, ankiety, albo próby pozyskiwania członków do badań, itp. Powinien być umieszczony na samym końcu pracy.

Format pliku

Format pracy dyplomowej zależy od indywidualnych wymagań drukarni. Najczęściej jest to format PDF. Jeśli chcesz wykupić usługę poprawienia formatowania przez drukarnię, warto wysłać plik z rozszerzeniem .doc lub .docx. Jeśli chodzi o zgrywanie na płytę, to dopuszczalnymi formatami są: CD-ROM i DVD-ROM. 

Drukarnia Kraków, czyli gdzie drukować swoje prace?

Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca, gdzie możesz wydrukować swoją pracę – drukarnia w Krakowie będzie najlepszym wyborem. To miasto cieszy się ogromną popularnością – tamtejsze drukarnie charakteryzują się profesjonalizmem, minimalnym czasem oczekiwania, a także dużym wyborem okładek. Wiele miejsc ma także możliwość złożenia zamówienia online z odbiorem na miejscu lub wysyłką. To jednak nie dotyczy jedynie prac dyplomowych – jeśli masz w planie inny projekt, warto skorzystać z usług drukarni w Krakowie.

Bez względu na to, czy chcesz wydrukować licencjat, magisterkę, plakat, naklejki czy ulotki reklamowe, krakowskie drukarnie dostarczą Ci najwyższej jakości produktu.

Materiał zewnętrzny