Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomości – co warto wiedzieć o tej pracy?

Data publikacji 12 grudnia 2023

Zarządca nieruchomości to relatywnie popularny zawód, który jest atrakcyjny dla bardzo szerokiego grona osób. Ludzie pracujący w tej branży mogą liczyć na naprawdę niezłe zarobki. Rosnące zainteresowanie tym zawodem jest wynikiem ustawy deregulacyjnej z 2013 roku, która zniosła praktycznie wszystkie wymogi posiadania formalnych uprawnień do wykonywania tego zawodu.

Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to praca polegająca na podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących konkretnych obiektów. W zakresie obowiązków zarządcy znajduje się chociażby dokonywanie analiz rynku oraz zatwierdzanie wysokości stawek czynszowych. Ważnym zadaniem zarządcy jest także sporządzanie planu wydatków do akceptacji przez właściciela. Sporo zarządców zajmuje się też kwestiami związanymi ze stanem technicznym danego obiektu. Oznacza to, że mogą oni prowadzić nadzór nad administrowaniem budynku, a także określać zasady szeroko pojętych kontroli. W niektórych przypadkach zarządcy mogą nadzorować wpłaty czynszowe oraz dokonywać zakupów usług porządkowych czy remontowych. Oprócz tego zarządcy odpowiadają za:

  • reprezentowanie właściciela nieruchomości;
  • zarządzanie zebraniami mieszkańców danego budynku;
  • zawieranie umów z mediami;
  • troskę o dobrą kondycję całego obiektu.

Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby zostać zarządcą nieruchomości?

Popularność zawodu zarządcy nieruchomości w dużej mierze wynika z tego, że nie trzeba spełnić żadnych poważnych wymagań, aby dostać pracę na tym stanowisku. Obecnie zarządcy nie muszą mieć wykształcenia wyższego ani licencji zawodowej. Co więcej, dopuszczalne w tej branży jest posiadanie problemów prawnych w przeszłości. Tak naprawdę jedynym wymogiem, który musi spełnić osoba chcąca zostać zarządcą nieruchomości, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośredniczeniem w obrocie nieruchomościami. Choć licencja nie jest niezbędna, aby zostać zarządcą, to jej posiadanie znacznie zwiększa szanse na otrzymanie pracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę dużą konkurencję na rynku. Jeśli chcesz zdobyć licencję, to musisz mieć co najmniej wykształcenie średnie, a także odbyć kurs kwalifikacyjny oraz zdać niezbędny egzamin. Osoby, które na poważnie myślą o pracy w roli zarządcy nieruchomości, powinny poważnie zastanowić się nad zrobieniem licencji, gdyż otwiera ona znacznie szersze możliwości. 

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Kto może być zarządcą nieruchomości? To pytanie zadaje sobie naprawdę sporo osób szukających ciekawej pracy. W praktyce, zawód ten jest przeznaczony dla wszystkich ludzi, którzy opłacą ubezpieczenie OC oraz podpiszą umowę ze swoim klientem. Praca zarządcy nieruchomości wbrew pozorom jest jednak niemałym wyzwaniem. Jeśli chcesz podjąć taką pracę, to musisz wyróżniać się nie tylko odpowiedzialnością, ale też świetną znajomością prawa z konkretnego obszaru, sumiennością, uczciwością oraz dobrą umiejętnością komunikacji. Pożądane jest też posiadanie pewnej wiedzy z zakresu księgowości czy budownictwa. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?