andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

co najlepiej pochłania wilgoć
Dom

Poznaj najlepsze domowe sposoby na pochłanianie wilgoci z pomieszczeń

Wilgoć w domu jest problemem, z którym boryka się wiele z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Po czasie nadmiar wilgoci może przekształcić się w pleśń, która ma bardzo negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Zobacz, co pochłania wilgoć i jakie są najlepsze domowe sposoby na wilgoć.

Poniżej dowiesz się:

  • jakie są przyczyny nadmiernej wilgoci w domu
  • czy wilgoć w domu jest szkodliwa
  • domowe sposoby na pochłanianie wilgoci
co pochłania wilgoć domowe sposoby

Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

Przyczyn zbyt dużej wilgotności w domu jest wiele. Do najczęstszych zaliczają się:

  • zbyt szczelne okna, niesprawna wentylacja lub brak właściwej izolacji budynku
  • nadmiar pary wodnej, która zaczyna skraplać się na płaskich powierzchniach, może się to wydarzyć podczas domowych czynności takich jak pranie, gotowanie, suszenie, prysznic, kąpiel itp.
  • wilgoć wygenerowana przez człowieka podczas oddychania lub pocenia się (czteroosobowa rodzina wytwarza około 20 litrów wody w postaci pary wodnej!)
  • zbyt mała odległość od akwenów wodnych
  • wycieki z nieszczelnych rur pralki, zmywarki lub innych sprzetów gospodarstwa domowego

Dlaczego nadmierna wilgoć jest szkodliwa?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Możemy odczuć ją naszymi zmysłami: węchem, wzrokiem i dotykiem. Czasem da się wyczuć zatęchły zapach, widać czarne ślady na ścianach, a w niektórych przypadkach można poczuć lepkość skóry. W takich warunkach rozwijają się roztocza, pojawiają się grzyby i pleśń. Wszystko to jest bardzo szkodliwe dla ludzi, szczególnie dla alergików i dzieci. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem a nawet pogorszenie się samopoczucia. Wilgoć ma zły wpływ również na meble i sprzęty w domu. Dlatego tak ważne by wiedzieć co pochłania wilgoć.

co najlepiej pochłania wilgoć

Domowe sposoby na pochłanianie wilgoci

Jak już wiemy, nadmierna wilgoć w pomieszczeniach ma na nas bardzo zły wpływ. Warto więc, wiedzieć co pochłania wilgoć. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, by sobie z tym poradzić.

Regularne wietrzenie pomieszczeń

Najbardziej oczywistym i najprostszym sposobem na nadmierną wilgoć jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Otwarcie okien poprawi cyrkulację powietrza, które osusza wilgoć. Niezależnie od pory roku i pogody za oknem należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie przez około 10 minut.

Biały ocet pomoże z wilgocią

Ocet jest niezastąpionym środkiem w naszym domu. Jednym z jego zastosowań jest właśnie działanie grzybobójcze. Ocet jest więc świetny do walki z wilgocią. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1, przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj roztworem plamy wilgoci. Powtarzaj to kilka razy w tygodniu.

Nie susz prania wewnątrz mieszkania!

Mokre pranie oddaje wilgoć, dlatego unikaj suszenia ubrań w domu. Jeśli masz taką możliwość to wystaw pranie na balkon lub na zewnątrz.

Soda oczyszczona – pomocna na wszystko!

Soda jest świetnym i tanim produktem, który poradzi sobie z wilgocią w mieszkaniu. Ma właściwości chłonne oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wetrzeć sodę w miejsca, w których jest wilgoć, zostawić na dwie godziny, a następni dokładnie wyszorować i gotowe.

Wykorzystaj sól morską!

Sól morska, podobnie jak soda, ma świetne właściwości chłonne. Wsyp sól do płóciennych woreczków i umieść w miejscach, w których występuje problem.

Kwiaty w walce z wilgocią

Kwiaty mają zdolność pochłaniania wilgoci, wykorzystują ją do swoich fizjologicznych procesów. Najlepiej sprawdzą się: skrzydłokwiat, sansewieria, bluszcz, paproć i zielistka.

Wiesz już co pochłania wilgoć, ale uważaj bo zbyt suche powietrze też nie jest korzystne. Kontroluj poziom wilgotności powietrza w domu i utrzymuj go na poziomie 40-60%.