Strona główna
Remont
Tutaj jesteś
Remont jak przyciemnić fugę

Jak przyciemnić fugę, by choć trochę odnowić łazienkę?

Data publikacji 30 marca 2021

Metamorfoza łazienki nie zawsze musi oznaczać wykonanie drogiego i pracochłonnego remontu. Czasami wystarczy tylko lekka kosmetyka tego pomieszczenia, a wszystko może się zmienić. Przykładem takiego kosmetycznego muśnięcia może być przyciemnienie fug pomiędzy kafelkami czy płytkami podłogowymi. Dowiedz się więc już dziś, jak przyciemnić fugę w łazience.

Sprawdź również: Farba ceramiczna czy lateksowa – którą wybrać do malowania ścian?

Jak zmienić kolor fugi?

Takim logicznym sposobem na zmianę koloru fugi może wydać się usunięcie poprzedniej fugi spomiędzy kafelek, a założenie nowej. Jednak proces ten może okazać się bardzo trudny i pracochłonny, a to dlatego, że do łatwych prac nie należy wydłubywanie twardej fugi. Dlatego też są inne sposoby, które pomagają odpowiedzieć na pytanie – jak przyciemnić fugę?
Na rynku sprzedają się specjalne farby do fug. Są one oferowane w pojemnikach ze specjalnymi aplikatorami, przez co nałożenie innego koloru na fugę nie będzie sprawiać żadnego problemu.

jak przyciemnić fugę

Zobacz także: Jakie płytki do łazienki będą idealne?

Jakie są preparaty do fug?

Wszelkiego rodzaju preparaty do fug są bardzo wysokiej jakości i są na bazie spoiwa polimerycznego. Pełnią one również rolę wypełniaczy i różnego rodzaju środków modyfikujących.
Charakterystyką farb do fug jest bardzo duża odporność na ścieranie, wilgoć, doskonała przyczepność do spoinowania oraz bardzo wysokie krycie.
Bardzo ciekawą propozycją do malowania fug są specjalne pisaki lub odpowiednie zestawy do malowania fug, w których skład wchodzi pędzelek, gąbka, farba i pigment.

Jak przyciemnić fugę?

Gdy decydujemy się na przyciemnienie fug w łazience, mamy już odpowiedni preparat do wykonywania danych prac, musimy odpowiednio przygotować miejsce, na którym będziemy pracować. Trzeba bardzo dokładnie umyć, a następnie odtłuścić wszystkie fugi, które będziemy malować. Na chwilę trzeba je pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Do butelki z farbą musimy dodać odpowiednią ilość pigmentu, wtedy osiągnięty zostanie kolor, który chcemy nałożyć na fugi. Tak przygotowany preparat nakładamy na wcześniej przygotowane miejsce. Możemy nakładać go cienkim pędzelkiem lub aplikując ze specjalnej buteleczki, poprawiać, przecierać gąbką. Po nałożeniu na około 1 m2 trzeba chwilę odczekać, aż farba wyschnie. Po tym czasie trzeba wyczyścić kafle, które zostały zabrudzone w trakcie odnawiania fug. Dopiero po 2 godzinach farba całkowicie wyschnie, a po 48 godzinach idealnie stwardnieje. Mniej pracochłonne może okazać się wykorzystanie specjalnego pisaka. Takim pisakiem możemy wykonać jednorazowo 200 m długości kreski. Bardzo ważne jest, by nie odrywać w tym czasie ręki.

Sprawdź! Baterie łazienkowe – jak wybrać idealne rozwiązanie?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?