andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach
Ogród

Jak wykonać wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach?

Wiosna to najpiękniejsza pora roku podczas której przyroda budzi się do życia. Nic zatem dziwnego, że jest ona uwielbiana przez te osoby, które lubią kwiaty. Zanim zakwitną one w ogrodzie warto zrobić urocze, wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach. Nastrojowe, barwne oraz wesołe kwiaty w doniczkach pięknie prezentują się, jeśli zostaną ustawione na balkonie, tarasie czy tuż przy wejściu do domu. Dowiedz się, jakie kwiaty warto posadzić wiosną.

Jakie kwiaty wybrać na kompozycje w doniczkach?

Wiele osób często zastanawia się jakie wybrać kwiaty, aby w wyjątkowy sposób przyozdobić swój taras czy balkon. Dobrym pomysłem jest wybór takich kwiatów, które w naturalnym procesie wegetacji pojawiają się w okresie wiosennym.

Bluszcz, stokrotki, pierwiosnki, prymule czy krokusy to kwiaty idealne na kompozycje w donicach. Ich zaletą jest to, że są odporne na niekorzystne warunki pogodowe w postaci niskich temperatur, zatem są sprawdzoną ozdobą w okresie wczesnej wiosny.

wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach - krokus

Typowo wiosenne kwiaty doskonale sprawdzają się w kompozycjach wykonanych w donicach. Jest to znacznie bezpieczniejszy sposób, niż sadzenie ich na grządkach. Po zimie gleba w wielu miejscach jest bowiem jeszcze zmrożona. Donice są zatem sprawdzonym patentem, a zwłaszcza wówczas, gdy jest w nich dużo przestrzeni. Oprócz sezonowych kwiatów warto do wiosennej kompozycji dodać takie kwiaty, które dłużej w nich postoją.

Zobacz także: https://www.andoor.pl/jak-zrobic-doniczke-diy/

Wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach

Wiele miłośniczek kwiatów wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach wykonuje już przed Wielkanocą. W okresie wczesnej wiosny warto pokusić się o wykonanie kompozycji kwiatowej w doniczce z kolorowych pierwiosnków, tulipanów oraz hiacyntów. Można dodać do niej też bratki. Jeśli wybierzemy soczyste kolory, to wówczas sprawimy, że na naszym balkonie czy tarasie będzie panował bardzo radosny oraz przyjemny klimat.

Kompozycje kwiatowe w donicach – jak dobrać donice do rośliny?

Aby odpowiednio dobrać donice do kwiatka, trzeba wybrać właściwą wielkość pojemnika do wysokości rośliny. Dla roślin wysokich nie zaleca się stosowania małych doniczek, ponieważ mogą one szybko zmizernieć z powodu niewystarczającej ilości składników odżywczych. Dodatkowo większe rośliny nie wyglądają atrakcyjnie w małych doniczkach. Za to niskie kwiaty powinno wkładać się do mniejszych pojemników, żeby ich piękno było widoczne dla wszystkich!

Duże donice ogrodowe

Duże donice ogrodowe stanowią piękną dekorację nie tylko pomieszczeń domowych. Świetnie sprawdzają się również w przestrzeniach publicznych, np. przy kawiarniach, w parkach. Można nimi również odgradzać teren, np. wykorzystując je na tarasie, aby oddzielić strefę jadalną od strefy relaksu.

Co wsadzić w duże donice? W takich pojemnikach warto posadzić, takie rośliny jak:

  • Róża chińska – jej kwiaty mogą osiągnąć nawet 25 cm średnicy, są więc na prawdę duże i okazałe. Jeżeli chodzi o dostępne kolory rośliny, to wszystko zależne jest od jej odmiany. Można spotkać kwiaty czerwone, białe, żółte, pomarańczowe, dwubarwne lub nawet wielobarwne. Jak uprawiać różę chińską? Jest to roślina, która lubi nasłonecznienie ale tylko w świetle rozporoszonym. Najlepiej sprawdzi się przy oknie południowym, osłoniętym firanką. Jeżeli chodzi o podlewanie, to należy to wykonywać regularnie i umiarkowanie, wtedy gdy podłoże rośliny jest lekko przeschnięte.
  • Liliowce – kwiaty, które słyną ze swojej łatwej uprawy. Jeśli jesteś więc początkującym miłośnikiem roślin, to będzie to roślina odpowiednia dla Ciebie! Kwiat ten lubi gliniastą i zwięzłą ziemię. Może funkcjonować w słońcu lub w półcieniu. Nie potrzebuje wiele wody, jednak warto pamiętać, aby ją podlać podczas suszy po posadzeniu.

Małe donice ogrodowe

Małe donice ogrodowe również świetnie potrafią udekorować wybrany teren! Do takich pojemników wkłada się rośliny, które nie urosną wysokie. Dzięki temu zapobiega się braku dostępu promieni słonecznych oraz braku dopływu powietrza, co jest bardzo istotne podczas uprawy kwiatów.

Jakie kwiaty można zasadzić w małych doniczkach wiosną? Może to być: pantofelik, krokus, jaskra azjatycka, pierwiosnek kubkowaty lub piękne stokrotki.

Wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach i nie tylko

Doniczki to nie jedyne pojemniki, w których można wykonać przepiękne, wiosenne kompozycje kwiatowe. Barwne kwiaty doskonale prezentują się także wówczas, gdy zostaną posadzone do wiklinowych koszyczków, blaszanych osłonek, a nawet do domowych naczyń typu dzbanuszki oraz miseczki. Taką kompozycję można umieścić na parapecie w salonie czy w innym pomieszczeniu.

Jaki wpływ mają kolory kwiatów?

Wybierając kwiaty na kompozycję warto zawsze kierować się własnym gustem. Ich kolory w dużej mierze wpływają nie tylko na wystrój domu, lecz także na dobre samopoczucie domowników, co jest bardzo ważną kwestią! Słoneczne barwy, takie jak żółte, pomarańczowe czy czerwone zawsze przywracają energię potrzebną do działania i dodają motywacji. Z kolei kwiaty o zimnych barwach takich jak: biel czy błękit uspokoją oraz dodają wielu wnętrzom mnóstwo elegancji i klasy.