Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród przycinanie traw ozdobnych

Wiosenne przycinanie traw ozdobnych

Data publikacji 19 kwietnia 2021

Trawnik to istotna ozdoba wielu posesji. Jeśli jest on odpowiednio wypielęgnowany oraz przycięty, to wówczas dodaje każdej przestrzeni mnóstwo uroku. Kiedy oraz jak ciąć trawy ozdobne, aby zawsze pięknie się prezentowały?

Sprawdź również: Dlaczego paprotka usycha? Praktyczne porady i rozwiązania

Kiedy warto wykonać przycinanie traw ozdobnych?

Każdy doświadczony ogrodnik doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja traw ozdobnych. Wiele z nich słusznie uważa, że najkorzystniejszym terminem do przycinania większości traw ozdobnych jest wiosna.

Co prawda mogą one być także przycinane na jesień, ale nie wpływa to korzystnie na ich kondycję oraz zimowanie. Jeśli trawa zostanie przycięta późną jesienią, to wówczas można ją narazić na przemarznięcie. W związku z tym, lepiej jest odłożyć cięcie trawy do wiosny. Pozostawione źdźbła będą wówczas chroniły bryłę korzeniową w zimie, kiedy temperatura spadnie znacznie poniżej zera. W wielu ogrodach jesienią oraz wczesną zimą trawy wciąż są istotną ozdobą ogrodu, zatem nie warto w tym okresie ich przycinać.

Zobacz także: Jak wykonać wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach?

Wiosenne przycinanie traw ozdobnych

Warto wiedzieć o tym, że podczas sprzyjającej pogody trawę ozdobną można przycinać już od połowy marca. Niemniej gdy pogoda płata figle i zima nie chce odejść, to wówczas warto przełożyć cięcie trawy do czasu, aż będą panować na dworze lepsze warunki pogodowe.
Odpowiedni czas do przycinania trawy to taki, kiedy środek kępy zaczynają nabierać żywych kolorów oraz pojawiają się młodziutkie pędy.

Warto pamiętać o tym, że należy przycinać trawy ozdobne nie więcej, niż około dziesięciu centymetrów nad ziemią. Zbyt mocne przycięcie może przyczynić się do uszkodzenia pojawiających się już w tym czasie młodych pędów.

W celu właściwego przycięcia trawy ozdobnej należy jedną ręką zebrać w pęk wszystkie pędy, natomiast drugą ściąć trawę poniżej, na odpowiedniej wysokości.

Gdy trawa jest bardzo wysoka to wówczas warto przed cięciem związać ją, w taki sposób jak niegdyś wiązano snopki zboża. Dzięki wykonaniu tej czynności można zacznie łatwiej oraz szybciej zebrać z podłoża ścięte źdźbła.

Podczas ścinania starszych oraz bardzo wysokich traw, które są szeroko rozrośnięte w kępach, niezbędne są dwie osoby. Wówczas to prace przebiegają znacznie szybciej oraz sprawniej. Warto pamiętać o tym, że starsze oraz bardzo wysokie okazy należy przycinać nieco wyżej, to znaczy około dwadzieścia centymetrów nad ziemią.

Narzędzia niezbędne do przycinania traw

Wiosna to doskonały czas na przycinanie najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych. Należą do nich zarówno trawy wysokie jak i trawy niskie. Do przycinania większych traw o grubszych źdźbłach warto użyć ostrego sekatora lub nożyc.

W wielu przypadkach niezbędne jest także użycie elektrycznych nożyc, pił oraz innych narzędzi ogrodniczych, które ułatwią wykonanie tego zadania.

Zobacz również: Kosa spalinowa dławi się po dodaniu gazu – co robić?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?