Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Piła

Piła nie tylko do drewna – co jeszcze można ciąć za pomocą tego urządzenia?

Data publikacji 3 czerwca 2023


Piły kojarzą się przede wszystkim z cięciem elementów drewnianych – od desek, aż po grube bale czy konary. W praktyce jednak często wykorzystuje się je także do innych zadań. Jednak w tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Czasem będzie to tarcza wykonana z twardszego materiału – innym razem piły do cięcia betonu o większej mocy i trochę zmienionej konstrukcji.

Co można ciąć piłą?

Z definicji piła służy do rozdzielania jakiegoś materiału na mniejsze części. Najczęściej stosuje się ręczne piłki do drewna lub metalu. Dużo większe możliwości zapewniają piły tarczowe: stołowe lub ręczne. Można zmieniać w nich tarczę, uzyskując narzędzie do każdego materiału:

  • Tarcze do cięcia metalu najczęściej posiadają ostrza wykonane z korundu. Jest to twardy materiał, który w pełni radzi sobie nawet z twardą stalą nierdzewną. Narzędzia takie nie powinny mieć w swoim składzie chlorku, siarki ani żelaza, ponieważ te pierwiastki sprzyjają powstaniu korozji.

  • Tworzywa sztuczne mają mniejszą twardość, jednak szybko się topią. Dlatego też ich cięcie nie należy do najłatwiejszych zadań. Do rozdzielania przedmiotów z tego materiału doskonale nadaje się węglik wolframu.

  • Wybór tarczy do drewna nie jest łatwy. Poszczególne gatunki drewna cechują się inną twardością. Znaczenie ma nawet kierunek cięcia: wzdłuż czy w poprzek włókien. Najczęściej wybierany jest węglik spiekany, jednak poszczególne modele tarcz różnią się między sobą grubością i ułożeniem zębów.

  • Istnieją również piły do cięcia betonu, kamienia naturalnego czy cegieł. W tym przypadku istotna jest wysoka twardość tych materiałów. Dlatego też najczęściej wybiera się tarcze diamentowe – ich ostrza są wykonane z jednego z najtwardszych materiałów na ziemi.

Posiadając profesjonalną piłę oraz obszerny zestaw tarcz można poradzić sobie praktycznie z dowolnym materiałem.

Gdzie można dostać dobre tarcze do cięcia?

Twarde materiały powodują szybkie stępianie się tarcz, szczególnie tych niskiej jakości. Jest to oczywiście duży problem dla właściciela, który kilkukrotnie czasem musi wymieniać ostrze w czasie pracy. Z tego powodu tarcze i piły do cięcia betonu zaleca się kupować w renomowanych sklepach specjalistycznych. Ich wysoka jakość oraz znacznie większa żywotność oznacza niższe koszty mimo nieco wyższej ceny. Jednocześnie zapewniają one komfort pracy (dłużej pozostają ostre) i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto pracownicy takich sklepów internetowych chętnie doradzą, jakie tarcze warto zakupić do konkretnego zadania.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?