andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

wysokość stołu
Dom Wnętrze

Jaka powinna być idealna wysokość stołu w jadalni?

Spożywanie posiłków to bardzo ważna czynność dnia codziennego, choć wiele osób, żyjąc w dużym pędzie, zdecydowanie bagatelizuje celebrowanie posiłków. Tymczasem jest to tak istotne, ponieważ dla niektórych chwile spędzone przy stole z rodziną są jedynym momentem w ciągu dnia, gdy można porozmawiać i pożartować w takim gronie. Wspólne posiłki jednoczą i pozwalają wyeliminować potencjalne konflikty. Komfort spożywania posiłków zależy nie tylko od miłego towarzystwa, ale również od tego, w jakich warunkach można konsumować śniadania, obiady i kolacje. Meble i sprzęty w pomieszczeniu przeznaczonym do jedzenia mają znaczenie niepoślednie, dlatego aranżując kuchnię lub jadalnię, trzeba dokładnie wszystko przeanalizować i wybrać najlepsze rozwiązania. Jak dobrać wysokość stołu w pomieszczeniu jadalnianym?

Dla kogo ma być jadalnia i jakie są potrzeby użytkowników?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, komu ma posłużyć stół. Jego wysokość oraz inne wymiary powinny być uzależnione od preferencji konkretnych osób, które na co dzień będą zasiadać przy stole, a także od metrażu jadalni. Jeśli nie dysponuje się zbyt dużym wnętrzem, trzeba postawić na zgrabny i praktyczny stół, który daje się składać i rozkładać. Niższy stół doskonale sprawdzi się, jeśli w rodzinie są dzieci, z kolei wyższy pomoże zabezpieczyć potrawy przed domowymi zwierzakami. Każda osoba powinna czuć się wygodnie przy stole. Niedopuszczalne jest kupno stołu, przy którym trzeba się garbić i siedzieć z bólem kręgosłupa. Z czasem może to prowadzić do bardziej dotkliwych konsekwencji. Jeśli stół jest wysoki, trzeba zainwestować w wyższe krzesła. A jeśli kupi się za niski stół do jadalni, wówczas można zniwelować niedogodności poprzez zastosowanie adekwatnie niższych krzeseł. Warto jeszcze w sklepie usiąść przy wybranym stole i sprawdzić, czy jest on dopasowany np. do wzrostu kupujących.

wysokość stołu do jadalni

Zobacz także: https://www.andoor.pl/jaka-powinna-byc-prawidlowa-wysokosc-parapetu/

Standardowa wysokość stołu do jadalni

Przyjmuje się, że najbardziej podstawowym i najczęściej wybieranym rozmiarem stołu jest wysokość ok. 70 – 80 centymetrów. Jest to rozmiar, który wykazuje się uniwersalnością, więc odpowiada potrzebom największej ilości osób. Korzystanie z praktycznych rozwiązań sprawdza się w wielu życiowych sytuacjach. Przy stole można stać, wałkując ciasto na makaron lub wykonując inne czynności, więc stół o standardowej wysokości będzie doskonały do wykonywania tego typu zadań. Poza tym, gdy przyjdą na obiad goście, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż każdy z biesiadników będzie czuł się dobrze. Nie sprawdzi się natomiast w jadalni typowy stolik kawowy, ponieważ jest to rozwiązanie na krótkie spotkania. Dłuższe siedzenie przy zbyt niskim stole nie jest sprzyjające prawidłowym postawom ciała.

Jak dobrać rozmiar stołu do jadalni?

Szukając stołu do jadalni warto zwrócić uwagę również na jego inne rozmiary, a nie tylko na jego wysokość. Zmierz swoje pomieszczenie i pamiętaj, aby zadbać o swobodne poruszanie się wokół danego mebla. Zastanów się, ile osób będzie z niego korzystać w jednym momencie. Umieść stół w ten sposób, aby wokół niego było ok. 70-80 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu zabiegowi każdy w łatwy sposób będzie mógł się przy nim naturalnie przemieszczać.

Szacuje się, że jedna osoba potrzebuje 40 cm szerokości stołu oraz 60 cm jego długości. Pomiędzy osobami siedzący naprzeciwko siebie powinno się zachować odległość 10-20 cm. Dzięki temu na stole zmieszczą się również potrawy i dekoracje, co szczególnie się przydaje podczas celebrowania świąt.

Inne rozwiązania do pomieszczenia jadalnego

W nowoczesnych kuchniach i jadalniach często rezygnuje się z klasycznych stołów na rzecz innowacyjnych wysp. Można korzystać z nich z każdej strony. Wyspy zazwyczaj mają oddzielać część jadalną od kuchennej bądź aneks kuchenny od salonu. Ponieważ wyspy są dużo wyższe, aniżeli typowe stoły do jadalni, to należy zakupić do nich wyższe stołki, np. popularne stołki barowe.

Zobacz także: https://www.andoor.pl/najlepsza-wysokosc-blatu-kuchennego/