Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości wynajem mieszkania porady dla najemcy

Wynajem mieszkania – porady dla najemcy, które zapewnią bezpieczeństwo?

Data publikacji 24 kwietnia 2021

Mieszkań do wynajmu jest z każdym dniem więcej. Nie znaczy to, że wynajęcie mieszkania zawsze jest bezpieczne. Warto pamiętać o środkach ostrożności, które pozwolą najem zakończyć bez problemu i w przyjaznej atmosferze. Wynajem mieszkania porady dla najemcy, które zapewnią bezpieczeństwo?

Umowa – tylko z właścicielem mieszkania

Każdy wie, że umowę najmu należy podpisać z właścicielem mieszkania. Jak często jednak sprawdzamy dane osoby pokazującej nam mieszkanie, które nas zainteresowało? Porada ta wydaje się być banalna, ale wbrew pozorom to pierwszy punkt, o którym powinni pamiętać najemcy.

Warto wiedzieć, że umowę najmu mieszkania można również podpisać z osobą, która nie jest właścicielem lokalu. Taka osoba powinna mieć upoważnienie od właściciela nieruchomości. Upoważnienie powinno być notarialne. Takie sytuacje bardzo często zdarzają się, gdy właścicielem jest osoba, która mieszka za granicą. Przyjazd wyłącznie po to, by podpisać umowę najmu jest kłopotliwy. Upoważnienie zaufanej osoby jest dużo praktyczniejszym rozwiązaniem.

Umowa – tylko na papierze!

Umowa najmu mieszkania powinna zostać spisana. Ustalenia słowne mają moc prawną, ale dużo trudniej je wyegzekwować. A przecież nikt z nas nie chce dochodzić swoich praw w sądzie.

W umowie najmu koniecznie trzeba określić czynsz najmu. Kolejnym punktem jest określenie, kto ponosi koszty opłat eksploatacyjnych, jak będzie rozliczana woda, gaz, prąd. Bardzo ważne jest wpisanie do umowy uzgodnień dotyczących rozliczenia ogrzewania, które najczęściej jest sprawdzane dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego.

W umowie najmu muszą również znaleźć się terminy płatności. Najczęściej przyjmuje się 10-ty każdego miesiąca. Warto jednak wiedzieć, że jest to termin, który strony mogą sobie samodzielnie ustalić tak, by był dogodny dla wszystkich.

Konieczne jest również wpisanie do umowy informacji, jaka kaucja została wpłacona na poczet najmu mieszkania. Ważny jest również sposób rozliczenia kucji w momencie rozwiązania umowy oraz okres, w jakim wynajmujący jest zobowiązany zwrócić kaucję.

Bardzo ważnym załącznikiem do umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on opisywać stan nieruchomości. Ważne jest określenie, jakie meble pozostają w lokalu oraz jaki jest ich stan techniczny. Do protokołu można dołączyć zdjęcia. Protokół, jak i zdjęcia powinny zostać opatrzone data oraz podpisane przez obie strony.

Wynajem mieszkania porady dla najemcy mają na celu zabezpieczenie interesów osób, które poszukują lokalu. Warto jak najwięcej informacji umieścić na umowie najmu. Im dokładniej jest sprecyzowana umowa, tym łatwiejsze jest jej zakończenie.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?