andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

drzwi ażurowe montaż
Budownictwo

Drzwi ażurowe – montaż, z którym każdy sobie poradzi

Urządzając wnętrze swojego domu poszukujemy ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Zdarza nam się jednak korzystać również z tych klasycznych i praktycznych, które od zawsze czynią mieszkanie funkcjonalnym i stylowym. Do łask wracają znów drzwi ażurowe, które mają bardzo wiele zalet i pasują zarówno do wnętrz w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Drzwi ażurowe – co to właściwe jest?

Tego rodzaju drzwi często przywodzą na myśl żaluzje lub okiennice, a wszystko dlatego, że składają się z poziomych i zazwyczaj drewnianych listewek, między którymi znajdują się otwory. Listewki skierowane są w dół pod kątem i z reguły zamontowane na stałe, więc nie można ich przesuwać i regulować, jak jest to w przypadku żaluzji. Dzięki temu wydają się one lekkie i delikatne i takie również czynią wnętrze, w którym je montujemy. Drzwi ażurowe mogą mieć również inną formę, jeszcze bardziej dekoracyjną, na przykład składającą się z innych elementów przypominających plecionkę, motywy roślinne czy geometryczne wzory.

Drzwi ażurowe montaż

Drzwi ażurowe można kupić gotowe lub zamówić je w dowolnym rozmiarze. Możemy wśród nich wyróżnić takie, które otwierają się i zamykają tradycyjnie za pomocą zawiasów, ale dostępne są także przesuwne oraz harmonijkowe. Ich montaż jest bardzo prosty. Są lekkie, więc nie wymagają również zastosowania wyjątkowo skomplikowanych mechanizmów. Jeśli jeszcze bardziej chcemy sobie ułatwić to zadanie, to wybierzmy drzwi ażurowe wraz z ościeżnicą. Wtedy drzwi ażurowe montaż rozpoczynamy od zamocowania ościeżnicy, a następnie zawiasów. Ostatnim krokiem jest przymocowanie drzwi z zawiasami do ościeżnicy.

Nieco inaczej trzeba postąpić, gdy zakupujemy bez ościeżnicy drzwi ażurowe. Montaż wtedy trzeba rozpocząć od przymocowania, np. do ściany, specjalnej listwy. Musi być ona na tyle solidna, aby utrzymała drzwi ażurowe. Do listwy należy zamontować zawiasy i na nich powiesić nasze drzwi.

Gdzie sprawdzą się drzwi ażurowe?

Takie rozwiązanie można zastosować w stylach nowoczesnych, np. skandynawskim, a także klasycznych. Drzwi ażurowe mogą być mniej i bardziej dekoracyjne, ale zawsze dodają lekkości i ciepła całemu wnętrzu. Nie można również zapomnieć o ich funkcjonalizmie. Dzięki otworom zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a także przyjemne, rozproszone światło. Z tego powodu bardzo często montuje się je jako drzwi do szafy czy garderoby. Świetnie wyglądają również jako dodatek do szafki na buty czy regału z książkami. Z ich pomocą można także wydzielić strefy w naszym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *