Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo drzwi ażurowe montaż

Drzwi ażurowe – montaż, z którym każdy sobie poradzi

Data publikacji 11 kwietnia 2021

Urządzając wnętrze swojego domu poszukujemy ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Zdarza nam się jednak korzystać również z tych klasycznych i praktycznych, które od zawsze czynią mieszkanie funkcjonalnym i stylowym. Do łask wracają znów drzwi ażurowe, które mają bardzo wiele zalet i pasują zarówno do wnętrz w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Dowiedz się już dziś, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany z naszym poradnikiem i ciesz się szybkim i sprawnym montażem.

Z artykułu dowiesz się o:

  • drzwi ażurowe – co to właściwie jest
  • jak zamontować drzwi ażurowe do ściany
  • jakich błędów unikać podczas montażu drzwi ażurowych
  • gdzie sprawdzą się drzwi ażurowe

Zobacz także: Ukryta garderoba w sypiani

Drzwi ażurowe – co to właściwe jest?

Tego rodzaju drzwi często przywodzą na myśl żaluzje lub okiennice, a wszystko dlatego, że składają się z poziomych i zazwyczaj drewnianych listewek, między którymi znajdują się otwory. Listewki skierowane są w dół pod kątem i z reguły zamontowane na stałe, więc nie można ich przesuwać i regulować, jak jest to w przypadku żaluzji. Dzięki temu wydają się one lekkie i delikatne i takie również czynią wnętrze, w którym je montujemy. Oczywiście drzwi ażurowe mogą mieć również inną formę, jeszcze bardziej dekoracyjną, na przykład składającą się z innych elementów przypominających plecionkę, motywy roślinne czy geometryczne wzory.

Drzwi ażurowe montaż

Drzwi ażurowe można kupić gotowe lub zamówić je w dowolnym rozmiarze. Możemy wśród nich wyróżnić takie, które otwierają się i zamykają tradycyjnie za pomocą zawiasów, ale dostępne są także przesuwne oraz harmonijkowe. Ich montaż jest bardzo prosty. Są lekkie, więc nie wymagają również zastosowania wyjątkowo skomplikowanych mechanizmów. Jeśli jeszcze bardziej chcemy sobie ułatwić to zadanie, to wybierzmy drzwi ażurowe wraz z ościeżnicą. Wtedy drzwi ażurowe montaż rozpoczynamy od zamocowania ościeżnicy, a następnie zawiasów. Ostatnim krokiem jest przymocowanie drzwi z zawiasami do ościeżnicy.

Jak zamontować drzwi ażurowe bez ościeżnicy? Montaż w tym przypadku wygląda nieco inaczej, należy wtedy trzeba rozpocząć od przymocowania, np. do ściany, specjalnej listwy. Musi być ona na tyle solidna, aby utrzymała drzwi ażurowe. Do listwy należy zamontować zawiasy i na nich powiesić nasze drzwi.

Jakich błędów unikać podczas montażu drzwi ażurowych?

1. Nie kupuj niskiej jakości drzwi ażurowych! Większość tanich drzwi ażurowych jest wykonana z niskiej jakości materiałów, które nie będą służyć przez długi okres czasu.

2. Pamiętaj, aby dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy przed zakupem drzwi ażurowych. Jeśli otwór będzie zbyt duży, drzwi będą trzaskały, a jeśli będzie zbyt mały, będą się one ciężko otwierały i zamykały.

3. Zwróć uwagę na grubość ściany, na której będą montowane drzwi ażurowe. Jeśli ściana jest zbyt cienka, drzwi mogą się wygiąć i nie będą się już dobrze otwierały i zamykały.

4. Niektóre drzwi ażurowe mają specjalne wymagania dotyczące sposobu ich montażu. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy będziesz potrzebował specjalnych narzędzi lub części, aby je zamontować.

5. Pamiętaj, aby zamontować uszczelki wokół otworu drzwiowego, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń do wnętrza pomieszczenia.

jak zamontować drzwi ażurowe

Zobacz również jak wybrać drzwi wewnętrzne.

Gdzie sprawdzą się drzwi ażurowe?

Takie rozwiązanie można zastosować w stylach nowoczesnych, np. skandynawskim, a także klasycznych. Drzwi ażurowe mogą być mniej i bardziej dekoracyjne, ale zawsze dodają lekkości i ciepła całemu wnętrzu. Nie można również zapomnieć o ich funkcjonalizmie. Dzięki otworom zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a także przyjemne, rozproszone światło. Z tego powodu bardzo często montuje się je jako drzwi do szafy czy garderoby. Świetnie wyglądają również jako dodatek do szafki na buty czy regału z książkami. Z ich pomocą można także wydzielić strefy w naszym mieszkaniu.

jak zamontować drzwi ażurowe

Drzwi ażurowe wracają do łask, stanowiąc zarówno praktyczne, jak i stylowe rozwiązanie do wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Charakteryzują się lekkością, dekoracyjnością, a także funkcjonalnością, zapewniającą dobrą cyrkulację powietrza i rozproszone światło. Montaż jest prosty, szczególnie przy wyborze drzwi wraz z ościeżnicą, a unikanie błędów podczas instalacji gwarantuje trwałość i efektowny efekt końcowy. Drzwi ażurowe świetnie sprawdzą się m.in. w roli drzwi do szafy, garderoby, czy jako element podziału stref w przestrzeni mieszkalnej. Odkryj nowe możliwości aranżacyjne i ciesz się szybkim i sprawnym montażem drzwi ażurowych.

Zobacz też

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?