Strona główna
Remont
Tutaj jesteś
Remont jaki parapet wybrać

Jak wybrać idealny parapet dla twojego domu?

Data publikacji 2 listopada 2023

Wybór odpowiednich wewnętrznych parapetów może być bardziej wymagający niż się wydaje. Nasza decyzja wpłynie nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na jego użyteczność. Dlatego warto zastanowić się, jaki parapet wybrać – z drewna, kamienia czy tworzywa i który z nich najlepiej dopasuje się do naszych wnętrz pod względem estetyki i funkcjonalności.

W poniższym artykule przeczytasz:

  • Dlaczego dobór właściwego parapetu jest istotny?
  • Rodzaje parapetów wewnętrznych
  • Jak dobrać parapet do okna?

Sprawdź również: Jaka powinna być prawidłowa wysokość parapetu?

jaki parapet wybrać

Dlaczego dobór właściwego parapetu jest istotny?

Rodzaj wewnętrznego parapetu stanowi kluczowy czynnik, jeśli mamy na uwadze dopasowanie go do charakteru pomieszczenia. Obejmuje to nie tylko kolor i dekoracyjne wykończenie, które wpływają na ogólny styl wnętrza, ale także zastosowanie oraz warunki panujące w danym miejscu. W przypadku kuchni najlepiej sprawdzą się parapety wykonane z materiałów odpornych na plamy, wilgoć oraz wysokie temperatury. Do łazienek zalecane są parapety odporne na wilgoć, natomiast w pomieszczeniach gospodarczych warto rozważyć bardziej ekonomiczne opcje, które wytrzymają uszkodzenia mechaniczne. Wybór odpowiedniego parapetu wewnętrznego ma istotne znaczenie, uwzględniając zarówno aspekty wizualne, jak i trwałość tego elementu wykończenia wnęki okiennej.

jaki wybrać parapet

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Dobór wewnętrznego parapetu to kwestia więcej niż tylko pasowania do okien. Obejmuje zarówno rozmiar, jak i materiał. Jaki parapet wybrać? Poznaj cechy każdego materiału, by dokonać wyboru spełniającego Twoje potrzeby.

Parapet drewniany

Parapety wewnętrzne z drewna klejonego są popularnym wyborem, szczególnie do eleganckich salonów w stylu klasycznym, retro czy boho. Warto wybierać deski dębowe z odpowiednią impregnacją, aby były odporne na wodę i wilgoć. Najlepiej wykończone są lakierem bezbarwnym, co pozwala na dopasowanie do kolorystyki okien. Należy unikać ich montażu w kuchniach, łazienkach czy innych pomieszczeniach narażonych na trudne warunki.

Parapet PCV

Parapety wewnętrzne z PCV to trwała i niedroga alternatywa dla parapetów kamiennych lub drewnianych. Są odporne na wilgoć i zabrudzenia dzięki laminacji, dostępne w różnych kolorach i wzornictwie. Jednak nie powinny być instalowane blisko grzejników z uwagi na słabą tolerancję na ciepłe powietrze.

Parapet kamienny

Parapety wewnętrzne z naturalnego kamienia, szczególnie twardy granit z powierzchnią polerowaną, są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, odporne na wilgoć, uszkodzenia i plamy. Dodatkowo, parapety kamienne prezentują się elegancko i są idealne do wnętrz o różnych stylach, od klasycznego po nowoczesny, z szeroką gamą kolorów i wzorów do wyboru. Idealne rozwiązanie dla białych okien.

Parapet ceramiczny

Parapety ceramiczne, odporne na warunki atmosferyczne, nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Pasują do pomieszczeń w stylu retro i loft, idealnie współgrają z drewnianymi oknami. Łatwy montaż i trwałość to ich dodatkowe zalety.

Jak dobrać parapet do okna?

Jaki wybrać parapet? Wybór odpowiednich parapetów wewnętrznych często budzi wątpliwości. Najważniejsze to dostosować je do stylu ościeżnicy i koloru ram okiennych. Parapet powinien mieć podobne rozmiary co okno i gładką powierzchnię ułatwiającą utrzymanie czystości. W przypadku grzejnika pod oknem, unikaj zakrywania go całkowicie. Wybór materiału i koloru zależy od osobnych preferencji i designu wnętrza. Ważne jest by odpowiednio dobrać wysokość parapetu oraz wysunięcie parapetu.

Wybór parapetów wewnętrznych ma istotne znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności pomieszczeń. Ważne jest także dopasowanie parapetów do ościeżnicy, koloru okien i obecności grzejnika pod nimi, a wybór materiału i koloru zależy od indywidualnych preferencji i stylu wnętrza.

Sprawdź też: Drzwi ażurowe – montaż, z którym każdy sobie poradzi

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?