Jak wzmocnić konstrukcję dachu?
Data publikacji 30 czerwca 2022Dach musi być stabilny, mocny i niezawodny. Jednak bywa tak, że po jakimś czasie jego konstrukcja się osłabia. Na szczęście można ją wzmocnić i co ciekawe można to zrobić samodzielnie. Dziś podpowiemy Wam, jak wzmocnić konstrukcję dachu, by uzyskać optymalny efekt.
Jak wzmocnić konstrukcję dachu? O czym trzeba pamiętać?
Z upływem lat dach zaczyna być coraz słabszy, ugina się pod ciężarem śniegu i czasem dochodzi do uszkodzeń, które widoczne są już na pierwszy rzut oka. Oczywiście wzmocnić dach należy także ze względu na warunki atmosferyczne, gdyż coraz częściej dochodzi do huraganów. Nim więc przejdziemy do prac, musimy ocenić stan więźby dachowej. Do tego celu najlepiej sprawdzają się włazy, a jeżeli ich nie zamontowaliście, to przyda się mocna drabina. Jeżeli nie macie zupełnie pojęcia o tym, co sprawdzacie, to lepiej wynająć fachowca, który doradzi, jak wzmocnić dach i zwiększyć nośność. Dodatkowo czasami trzeba wzmocnić dach lekkim pokryciem. Konstrukcja dachu może być też zbutwiała czy skorodowana albo zaatakowana przez owady. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy pojawia się grzyb pleśniowy, bo w takim przypadku musicie liczyć się z tym, że konieczna będzie wymiana całej więźby i tutaj bez zatrudnienia fachowca się nie obejdzie. Jeżeli jednak konstrukcja osłabiona jest w mniejszym stopniu bądź też tylko jeden element więźby dachowej uległ uszkodzeniu, to można go dobrze oczyścić, następnie przydadzą się kleje polimerowe, którymi uzupełnicie strukturę i stworzycie też warstwę ochronną. Takie kleje są mocne i czas o nich dowiedzieć się więcej.
Właściwości kleju polimerowego – co warto wiedzieć?
Właściwości kleju polimerowego są naprawdę dobre. Rzeczywiście takie kleje mają szerokie spektrum zastosowania i tak naprawdę nadają się do łączenia różnych materiałów. Mogą też zastępować gwoździe czy kołki montażowe i to z dużym powodzeniem, gdyż bardzo szybko się wiążą i tworzą niezwykle mocną spoinę. Na tym jednak ich zalety się nie kończą, gdyż takie kleje są też niezwykle wytrzymałe, ale i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zatem doskonale sprawdzą się do wzmocnienia konstrukcji dachowej czy łączenia elementów z więźby. Wstępne wiązanie kleju następuje już po kilku minutach, jednak aby wiązanie osiągnęło swoją maksymalną moc najlepiej poczekać od 24 do 48 godzin. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum zastosowania cena kleju polimerowego jest relatywnie niska, bo wynosi ok. 170 zł za prawie 10 l, a przy tym wydajność jest również spora.
Jak wzmocnić konstrukcję dachową, czyli o korygowaniu geometrii?
Aby wzmocnić konstrukcję dachu, należy wykonać pełną korektę geometrii i dokonać wszelkich widocznych napraw. Odkształcenie połaci jest bardzo częste, na szczęście można ten defekt usunąć, wystarczy tylko wyprostować wygięte krokwie, a następnie je usztywnić. Należy więc przykleić bale bądź też mocne deski. Tak naprawdę dokładanie desek jest sposobem szybkim, a przy tym prostym. Zasadniczo wystarczy tylko przybijać je, ewentualnie przykręcać, ale po obu stronach krokwi. Deski muszą mieć też właściwą grubość, która powinna wynosić nie mniej niż 25 mm, natomiast nie więcej niż 32 mm. Ważna jest również sama długość i tak deski powinny mieć długość ½ krokwi. Należy je zamontować zawsze na środku jej długości i do tego celu należy użyć kleju polimerowego. Jeżeli wykonacie pracę naprawdę precyzyjnie i z zaangażowaniem, to deski będą pracować razem z krokwią.
Jak jeszcze można wzmocnić konstrukcję dachu?
Konstrukcję dachu możemy również podeprzeć belką drewnianą bądź stalową. Alternatywą dla tych rozwiązań jest stalowa kratownica. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie sprawdzi się pod warunkiem, że nośność stropu jest duża. Niestety takie belki obciążają strop i jeżeli jest on słabej jakości, to tego rozwiązania nie można zastosować. Rzecz jasna na tym wady się nie kończą, bo to rozwiązanie zaburza nieco kubaturę poddasza i sprawia, że zagospodarowanie go będzie trudniejsze. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie takie prace należy wykonywać wiosną bądź latem, musi być przy tym ciepło i słonecznie.