Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo wysokość parapetu

Jaka powinna być prawidłowa wysokość parapetu?

Data publikacji 15 kwietnia 2021

Okno wraz z odpowiednim parapetem pełni w każdym domu nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także praktyczną. Dziś każdy profesjonalny projektant doskonale wie, że właściwa organizacja przestrzeni w domu jest niezwykle ważna. Jaka zatem powinna być wysokość parapetu?

Sprawdź także: Jaka powinna być idealna wysokość stołu w jadalni?

Jaka jest rola parapetu w mieszkaniu?

Żadna przestrzeń życiowa nie jest kompletna, jeśli nie znajduje się w niej okno z właściwie osadzonym parapetem. Potrzeba jego montażu wynika z kilku przyczyn.

Parapet to istotny element, który doskonale izoluje zimne powietrze dopływające z zewnątrz. Ponadto pełni on funkcję dekoracyjną. Trudno bowiem wyobrazić sobie pomieszczenie bez okna oraz parapetu. Jeśli zostaną na nim ustawione kwiaty bądź inne ciekawe dekoracje, to wówczas każde wnętrze pięknie oraz ciekawie się prezentuje.

W wielu nowoczesnych wnętrzach parapet pełni także funkcję stołu lub dodatkowej półki do przechowywania poszczególnych przedmiotów, zatem ważne jest aby go umieścić na odpowiedniej wysokości.

Jaka powinna być wysokość parapetu?

Przed montażem parapetu warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na rozmiary grzejników. Najczęściej standardowa długość nagrzewnicy wynosi 500 mm. Odległość pomiędzy akumulatorem, a wykładziną powinna wynosić 100 mm, a odstęp od grzejnika do parapetu 80 mm. Po wykonaniu odpowiednich operacji arytmetycznych można wyliczyć, że odległość od podłogi do parapetu powinna wynosić około 680 mm. Ważne jest też odpowiednie wysunięcie parapetu wewnętrznego.

jaka powinna być wysokość parapetu

Odległość parapetu od podłogi w poszczególnych pomieszczeniach

Dziś w wielu nowoczesnych salonach można spotkać bardzo duże okna, które wizualnie doskonale poszerzają przestrzeń. W takich pomieszczeniach wysokość parapetu od podłogi może być bardzo zróżnicowana.

Jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego siedzenia z miękkim pokryciem, to wówczas jego wysokość powinna wynosić 500 mm. Z kolei dla strefy stołu odpowiedni jest parapet wmontowany na wysokości 800 mm.

Pokój dziecięcy to takie pomieszczenie, które powinno być dobrze oświetlone, bowiem rosnący maluch potrzebuje dużo witamin, a w szczególności witaminy D. Jej produkcja jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego. Jaka powinna być wysokość parapetu w pokoju dziecięcym? Znajdujący się w tym pomieszczeniu parapet powinien znajdować się na wysokości około 750 mm od podłogi, bowiem na takiej wysokości można z powodzeniem zlokalizować biurko.

Kuchnia to takie miejsce, w którym każda pani domu spędza mnóstwo czasu. Bardzo ważne jest zatem dostosowanie obszaru parapetu do przestrzeni roboczej w taki sposób, aby poszczególni członkowie rodziny mogli swobodnie poruszać się po kuchni. Wysokość blatów kuchennych zazwyczaj znajduje się na wysokości 850 mm, a ​​parapet powinien być dostosowany do tego wskaźnika.

jaka powinna być wysokość parapetu

Podsumowując, wysokość parapetu w domu pełni kluczową rolę zarówno praktyczną, izolując wnętrze, jak i estetyczną, dodając charakteru pomieszczeniom. Warto dostosować jego wysokość do konkretnej funkcji w danym obszarze, uwzględniając specyfikę salonu, pokoju dziecięcego czy kuchni. Montaż parapetu powinien również uwzględniać inne elementy wystroju, aby stworzyć harmonijną całość. Wreszcie, to nie tylko kwestia techniczna, ale także artystyczna, która podkreśla unikalność każdego wnętrza. Skonsultowanie się z profesjonalnym projektantem może pomóc w wyborze odpowiednich rozwiązań, zgodnych z indywidualnymi potrzebami i preferencjami mieszkańców.

Zobacz też:

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?