andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

wysokość blatu kuchennego
Dom

Najlepsza wysokość blatu kuchennego

Jak wiadomo, kuchnia powinna być urządzona tak, żeby wszyscy domownicy mogli w niej spokojnie gotować. Warto wiedzieć, jaka powinna być odpowiednia wysokość blatu kuchennego tak, aby każdy z mieszkańców mógł wygodnie przyrządzać ulubione potrawy.

Jak urządzić kuchnie – odpowiadamy?

Oczywiste jest to, że urządzanie kuchni lepiej jest zlecić osobie, która zna się na tym i ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Osoby, które chcą cieszyć się z bycia właścicielem bardzo wygodnej kuchni, powinny w pierwszej kolejności dowiedzieć się, które firmy zajmujące się projektowaniem domu, warto wybrać jako wykonawcę. Niezależnie od tego, jak duża będzie kuchnia, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych detali. Wpływają one bowiem w głównej mierze na to, jak wygodnie będzie można w niej gotować. Wygoda pracy jest bardzo ważna, z tego też powodu należy trzymać się kilku, niezwykle ważnych zasad, dzięki którym praca będzie dużo łatwiejsza. Każdy, kto projektuje kuchnię, wie jak ważne jest położenie blatów roboczych. Wysokość czy głębokość to bardzo ważne zmienne, które powinno się brać pod uwagę na etapie planowania kuchni. Jak wiadomo, ciężko jest czerpać radość z kuchni, w której przygotowywanie posiłków jest po prostu trudne.

Zobacz także: https://www.andoor.pl/jaka-powinna-byc-idealna-wysokosc-stolu-w-jadalni/

Wysokość blatu kuchennego – przyjęte standardy

Blat kuchenny jest bardzo ważnym punktem każdego pomieszczenia kuchennego. Jest to powierzchnia, na której można ciąć, mieszać, ugniatać czy też dekorować przygotowane potrawy. Na jakiej wysokości umieszcza się blat? Już dawno przyjęło się, że blaty umieszcza się na wysokości około 85-86 centymetrów. Dlaczego? Ponieważ wysokość dostosowuje się do potrzeb osób niższych, a nie wysokich. Mowa tutaj o małych osobach, które mają około 160 cm wzrostu. Jak wiadomo, szafki kuchenne wpływają na tą przyjętą wysokość szafki, ponieważ są one tworzone w określonych rozmiarach. Wymiar w tekście jest standardowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł mieć meble dużo wyższe, dostosowane do swojego wzrostu i potrzeb.

wysokość blatu kuchennego

Czy taka wysokość to zawsze standard?

Jak wiadomo, normy dotyczące wysokości blatu są przyjęte, ponieważ większość osób kupuje gotowe modele mebli, które są po prostu uniwersalne. Osoby, które chcą mieć blat na odpowiedniej wysokości, powinny zgłosić ten fakt w odpowiednim czasie do firmy, która zajmuje się tworzeniem mebli na zamówienie. Niektóre czynności są bardzo niewygodne, wtedy gdy wykonuje się je w pozycji nachylonej. Jeśli jest się wysoką osobą, która mierzy około 190-200 cm, to lepszym wyborem będzie zakup rzeczy do kuchni, które mają odpowiednia wysokość, czyli taką w granicach 90-95cm. Jest to bardzo ważne dla kręgosłupa, ponieważ schylanie się w przypadku takiego wzrostu może źle skończyć się dla kręgów. Jak wiadomo, zawsze trzeba znaleźć złoty środek.

Bardzo ważne jest to, aby zamontować strefy robocze blatu na takim poziomie, który pozwala bezpiecznie i komfortowo pracować osobie wysokiej, jak i tej nieco niższej. Sięgając po sprawdzone patenty, ma się pewność, że kuchnia będzie wygodna dla każdego. Warto przemyśleć wysokość blatu, ponieważ ma ona duży wpływ na to, jak będzie się gotowało.