Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród gleba

Jakie korzyści dla upraw wynikają ze ściółkowania gleby?

Data publikacji 2 czerwca 2023

Ściółkowanie roślin znacząco poprawia jakość naszych upraw. Zarówno jeśli chodzi o nasadzenia kwiatowe, jak i o uprawę warzyw na grządce. Warto okrywać glebę znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni roślin, które mamy pod opieką, aby uzyskać optymalną wilgotność, wysycenie minerałami i temperaturę w ich środowisku wzrostu. Bardzo dobrze w roli ochraniaczy spełniają się geowłókniny.

Po co ściółkujemy glebę pod uprawami?

Stosując ściółkę nie tylko dbamy o lepsze nawodnienie i odżywienie rośliny, ale także zapobiegamy rozrostowi chwastów w bezpośredniej strefie odżywczej uprawy. Chwasty kradną roślinom uprawnym składniki odżywcze i pobierają wodę. Jeśli zastosujemy organiczną ściółkę, dodatkowo wzbogacimy glebę o naddatek materii organicznej, z której rośliny pobierają mikroelementy potrzebne do rozrostu i zdrowego rozwoju.

Agrowłókniny a agrotkaniny – jakie są między nimi różnice?

Jedne i drugie spełniają podobne funkcje. Ochraniają glebę przed przesuszeniem i nadmiernym parowaniem z niej wody w czasie upałów, osłaniają przed wiatrem, zapobiegają wymywaniu się składników odżywczych (zwłaszcza w czasie ulewnego lata). Jesienią na dłużej zatrzymują ciepło pod swoją powierzchnią, a wiosną przyspieszają rozwój wegetacyjny roślin.

Oba te produkty różni jednak sposób, w jaki są produkowane. Agrowłókniny mają nieregularną strukturę z widocznymi rowkami, przez które przepływa woda i powietrze. Jest więc to mata półprzepuszczalna. Jednak dzięki propylenowi, z którego się wytwarza agrowłókninę, jest to materiał bardzo trwały.

Z polipropylenu produkuje się również agrotkaninę. Tutaj jednak inna jest struktura materiału. Jest nitkowata. Bardzo chętnie zamawiają ją zakłady produkcyjne potrzebujące profesjonalnych mat szkółkarskich. Jest niezwykle trwała, a jej cena zwykle jest wyższa niż cena agrowłókniny.

Agrowłókniny białe – jakie funkcje spełniają?

W sklepach, takich jak sklep.tkaniny.info.pl, znajdziemy agrowłókniny o różnej gramaturze, utrzymane w różnych kolorach. Kolor zielony, brązowy, czarny zarezerwowany jest do ściółkowania. Te najgrubsze to agrowłókniny białe, służą do osłaniania roślin przed wiatrem oraz do zabezpieczania ich przed przymrozkami. Dzięki białemu kolorowi, zachowana jest tutaj wysoka przepuszczalność światła, dzięki temu jest to materiał idealny do stosowania przy kiełkowaniu roślin, gdy temperatury na zewnątrz przy gruncie jeszcze nie rozpieszczają, za to słońce jest już coraz dłużej na niebie w ciągu doby.

Podsumowanie

Zarówno agrotkaniny, jak i agrowłókniny nie zmieniają odczynu gleby i nie wpływają na to, w jakim stopniu nawozy przenikają do podłoża. Korzyści z ich stosowania znacznie wykraczają poza wady, związane z koniecznością poniesienia kosztów na zakupy oraz czasem poświęconym na zakładanie mat na uprawy. Ściółkowanie stało się tym bardziej istotne, im częściej zdarzały się okresy suszy i okresowych podtopień na naszej szerokości geograficznej. Nieokryta powierzchnia ziemi jest nieodporna na wymywanie z niej składników pokarmowych przez deszcze oraz wiatry oraz niezabezpieczona przed przesuszeniem swojego profilu przed palącym słońcem.

Zobacz również:

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?