Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród jak siać pomidory w domu

Jak siać pomidory w domu – poradnik krok po kroku

Data publikacji 31 października 2023

Pomidor jest jednym z najpopularniejszych warzyw w naszej kuchni. Oprócz walorów smakowych, ma również dobry wpływ na nasze zdrowie. Możesz je mieć na wyciągnięcie ręki! Dowiedz się jak krok po kroku siać pomidory w swoim domu.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Kiedy najlepiej siać pomidory?
 • Wybór odpowiedniej odmiany
 • Instrukcja sadzenia pomidorów

Sprawdź: Rośliny na żywopłot – naturalne ogrodzenie

jak siać pomidory w domu

Gdzie można założyć ogródek?

Swój domowy ogródek możesz założyć w wielu miejscach – na balkonie, w ogrodzie albo nawet w szklarni. Niezależnie od tego gdzie postanowisz posadzić pomidory, instrukcje pozostają takie same. Pierwsze własnoręcznie wyhodowane rośliny na pewno przyniosą ci dużą satysfakcję i szczęście.

Kiedy najlepiej siać pomidory?

Pomidory źle znoszą mrozy i zimę. Zawsze zaczynaj, kiedy miną już przymrozki – często jest to pod koniec marca lub w kwietniu. Najlepiej jednak jest siać pomidory, gdy jesteśmy już pewni, że nie zaskoczy nas pogoda, czyli pod koniec maja. Jeśli bardzo zależy ci na zebraniu plonów jak najwcześniej, możesz posadzić pomidory początkiem wiosny, ale pamiętaj, aby przykryć rośliny specjalną włókniną, aby nie zmarzły. 

jak siać pomidory

Wybór odpowiedniej odmiany pomidorów

Na rynku jest ogromny wybór pomidorów. Oprócz najbardziej popularnych czerwonych pomidorów, są też odmiany żółte, zielone a nawet fioletowe. Rodzaje mogą różnic się nie tylko kolorem, ale też rozmiarem, tak jak na przykład małe pomidorki koktajlowe. 

Oto kilka odmian, od których możesz zacząć, gdy już będziesz wiedzieć jak siać pomidory w domu:

 • Koralik – dekoracyjna odmiana pomidorów koktajlowych typu cherry. Ma intensywnie czerwone owoce w rozmiarze 1,5 – 2 cm, których jest bardzo dużo na jednej gałązce (nawet 40 pomidorów). Odmiana ta szybko rośnie, warto zaopatrzyć się w podporę, która chroni roślinę przed złamaniem.
 • Jawor – odmiana sztywnołodygowa, która w szybkim czasie daje bardzo obfite plony. Owoce są kuliste i kształtne a miąższ smaczny i mięsisty
 • Red Pear – swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształcie (jak czerwona gruszka). Posiada bardzo duże i smaczne owoce. Rośnie wcześnie i bardzo wysoko i można poprowadzić roślinę również na dwa pędy.
 • Bohun – bardzo wczesna gruntowa odmiana, która plonuje już w drugiej połowie lipca. Ma duże, lekko spłaszczone owoce, których zaletą jest to, że nie pękają  

Instrukcja sadzenia pomidorów z nasion

Skoro już wiesz, którą odmianę wybrać, to czas dowiedzieć się jak siać pomidory w domu. 

 1. Wybierz dobrą ziemię, najlepiej specjalną mieszankę przeznaczoną do wysiewu.
 2. Wybierz pojemnik na wysiew pomidorów – mogą to być małe torfowe doniczki, specjalne wielodoniczki albo każdy zwykły plastikowy pojemnik np. taki jak po jogurcie.
 3. Przygotuj miejsce, czyli balkon, parapet lub szklarnię.
 4. Wsyp ziemię do swojego pojemnika i lekko ją ubij lub zwilż.
 5. Rozsyp nasiona pomidora w ziemi a następnie lekko przykryj je tą ziemią.
 6. Nasiona powinny zajmować się na głębokości około 0,5 cm.
 7. Na koniec możesz przykryć nasiona plastikową przykrywką.

Pamiętaj, żeby po zasianiu swoich roślin dbać o odpowiednią pielęgnację. Warto zadbać o dobre ściółkowanie gleby. Podlewaj je regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Koniecznie usuwaj też wszystkie uschnięte lub przebarwione liście. Powodzenia!

Sprawdź też:

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?