Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród kiedy siać ogórki

Kiedy siać ogórki? Najlepsze terminy na uprawę warzyw w domu

Data publikacji 31 października 2023

Uprawa ogórków w domu lub w ogrodzie jest bardzo popularna w Polsce. Istnieje kilka metod siania tych warzyw. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę, warto pamiętać o odpowiedniej porze wysiewu. Jak i kiedy najlepiej siać ogórki?

W tym artykule zawarliśmy następujące tematy:

  • Kiedy najlepiej siać ogórki?
  • Jak wygląda uprawa ogórków?
  • Pielęgnacja ogórków
  • Odmiany ogórków

Zobacz także: Grabie ogrodowe – czym się kierować przy zakupie?

kiedy siać ogórki

Kiedy najlepiej siać ogórki?

Ogórki są bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego siew należy zaplanować na okres, w którym ryzyko przymrozków jest już bardzo niskie. Warto zainwestować w szklarnię, aby uniknąć przymrożenia sadzonek. Termin ten jest też zależny od metody sadzenia ogórków. Kiedy więc siać ogórki? Nasiona do doniczek sieje się już w drugiej połowie kwietnia i przenosi do gruntu na przełomie maja i czerwca. Najwcześniejszym terminem, kiedy siejemy ogórki bezpośrednio do ziemi, jest połowa maja do połowy czerwca. Gdy przyjdzie nagłe ochłodzenie możemy przykryć grządki, np. agrowłókniną.

Jak wygląda uprawa ogórków?

Ogórki można siać na dwa sposoby – bezpośrednio do ziemi oraz z rozsady do gruntu. Do siania warzyw przyda ci się niewielka łopatka i rękawice ogrodowe.

  • Wysiewanie do ziemi – w ziemi stwórz dołki o głębokości 1,5 – 2 cm, w każdym dołku możesz umieścić po 3 nasiona. Odstępy między dołkami powinny mierzyć od 10 do 15 cm, a odstępy między rzędami od 80 do 120 cm.
  • Rozsada do gruntu – w tej metodzie najpierw siejemy ogórki do pojemników, a następnie (od połowy maja) przenosimy je do gruntu. W kwietniu, najlepiej w drugiej połowie do donicy o średnicy około 10 cm wsiej 2 lub 3 nasiona ogórków w dołkach o głębokości 1,5 – 2 cm. Doniczki ustaw w słonecznym miejscu, może to być na parapecie. By szybko rosły potrzebują temperatury minimum 22 stopni Celsjusza. Przed wsadzeniem do ziemi zahartuj je, czyli wynoś na zewnątrz w ciepłe dni, przez co najmniej 7 dni. Pod koniec hartowania możesz również zostawić je poza domem na ciepłe noce. Przy sadzeniu rozsady do ziemi uważaj by nie naruszać korzenia. Najlepiej przesadź sadzonkę razem z bryłą ziemi.
kiedy siać ogórki

Pielęgnacja ogórków krok po kroku

Bardzo ważne jest by odpowiednio dbać o naszą uprawę ogórków. Przede wszystkim istotne jest by regularnie i intensywnie je podlewać, najlepiej rano, gdyż wieczorem występuje większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Ważne jest również odpowiednie nawożenie kompostem oraz ściółkowanie gleby. Odpowiednio pielęgnowane ogórki owocują już po 9 tygodniach. Czasem zdarza się, że naszą uprawę atakują choroby. Najbardziej znaną chorobą jest mączniak, gdy dopadnie ona nasze ogórki możemy zwalczyć ją fungicydami, czyli środkami przeznaczonymi do walki z grzybami. Kolejną znaną chorobą jest bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Objawia się ona na liściach a zwalczyć ją można preparatami miedziowymi.

View this post on Instagram

A post shared by Zielone Pogotowie (@zielone_pogotowie)

Jakie odmiany wybrać?

Skoro wiemy już kiedy siać ogórki i jak to robić czas wybrać odpowiednią odmianę. Najpopularniejsze do upraw prowadzonych pod osłonami są: Delicius, Aramis, Orion, Mars, Dukat, Skierniewiecki, Rawa, Tessa. Natiomiast do upraw na polu ogrodnicy najczęściej stosują odmiany: Cezar, Aladyn, Kmicic, Hela, Ozyrys i Śremski.

Znając te wszystkie zasady możemy już z łatwością uprawiać te warzywa i na pewno dorosną do okazałych rozmiarów. Ogórki możemy potem wykorzystać na mnóstwo sposobów, dlatego są tak popularne!

Zobacz też poradnik –

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?