Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić?

Data publikacji 28 kwietnia 2021

Mieszkania w kamienicy mają wysokie okna, dużo przestrzeni, są ciekawe i niebanalne. Dla osób, które cenią sobie nietypowe rozwiązania, mogą stać się interesującą alternatywą w porównaniu z mieszkaniami w nowszym budownictwie. Na co należy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w kamienicy?

Stan prawny kamienicy

Inwestor, który chce kupić mieszkanie w kamienicy, powinien dokładnie zbadać stan prawny budynku. Jak się do tego zabrać?

Księgi wieczyste to dokumenty, które znajdują się w sądzie wieczysto-księgowym w każdym większym mieście. To właśnie z nich dowiemy się, kto jest właścicielem budynku oraz gruntu. Warto zwrócić uwagę, czy grunt jest własnością, czy jest w użytkowaniu wieczystym.

Mieszkania w kamienicy, które są w użytkowaniu wieczystym, mogą mieć niższą cenę. Trzeba jednak pamiętać, że tak również będzie za kilka lat, gdy inwestor będzie sprzedawał swoją nieruchomość.

Bardzo ważną informacją jest, czy budynek znajduje się w rejestrze zabytków. Ochrona konserwatorska dla właścicieli mieszkań jest często dużym obciążeniem. Konserwator zabytków z jednej strony finansowo wspiera remont takich budynków, ale z drugiej strony ma prawo narzucać pewne rozwiązania.

Konserwator zabytków może narzucić zakres prac remontowych oraz konkretne materiały, które muszą zostać użyte w trakcie remontu. Co to znaczy?

W budynkach, które są objęte ochroną konserwatora zabytków, często nie można okien skrzynkowych wymienić na plastikowe. Muszą to być okna drewniane z zachowaną podziałką sprzed remontu. Sporne jest również docieplenie budynku styropianem, które ma duży wpływ na parametry termiczne mieszkania, a co za tym idzie, na koszty ogrzewania lokalu.

Dlaczego warto wybrać mieszkania w kamienicy?

Mieszkania w kamienicy to propozycja dla osób ceniących sobie niecodzienne rozwiązania. Duże okna, wysokie sufity oraz przestronne wnętrza to szansa na stworzenie mieszkania, które będzie jedyne w swoim rodzaju.

Wymieniając zalety mieszkań w kamienicach, nie można zapomnieć o ścianach z cegły. Nie tylko wyglądają bardzo interesująco, dodatkowo są grube i świetnie tłumią hałasy. W mieszkaniach, które długi czas nie były remontowane, nadal można znaleźć drewniane podłogi układane wiele lat temu. Jest to niewątpliwie kolejny atut mieszkania w kamienicy.

Warto pamiętać, że inwestor decydujący się na zakup mieszkania w kamienicy musi liczyć się z kompleksowym remontem, który jest ogromnym wyzwaniem logistycznym i finansowym.

W miastach takich jak Poznań, Kraków, Gdańsk czy Łódź mieszkania w kamienicy stanowią ścisłe centrum miasta, co dla wielu osób również jest atutem.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?