Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym

Ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym – jak zminimalizować koszty?

Data publikacji 7 listopada 2022


Rosnące koszty za media skłaniają nas do szukania oszczędności. Staramy się minimalizować wydatki, w tym te dotyczące ogrzewania za sezon jesienno-zimowy. Co możemy zrobić, aby comiesięczne kwoty nie były aż tak wysokie, a domowe ciepło było na takim poziomie, by zadowolić wszystkich użytkowników?

Szczelne okna – ograniczenie ucieczki ciepła

Przez nieszczelne okna ucieka najwięcej ciepła z domowych wnętrz. Domownicy mogą sobie z tego nie zdawać sprawy, ale to znacząco sprzyja rosnącym kosztom za ogrzewanie. Gdy ciepło ucieka z wnętrza, użytkownicy podkręcają kaloryfery. Temperatura we wnętrzach teoretycznie wzrasta, w praktyce jednak wciąż może być zbyt zimno. Nie ma mowy o komforcie termicznym, jest za to coraz więcej rozmów na temat horrendalnie drogiego sezonu grzewczego.

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki warto więc sprawdzić, czy okna są szczelne, czy nie wymagają jakichś napraw, a nawet wymiany. Choć ta ostatnia opcja nie należy do budżetowych wydatków, to jednak staje się inwestycją w ciepły dom. Wbrew pozorom wymiana okien może przynieść okazję do zminimalizowania wydatków w sezonie grzewczym.

Podobnie rzecz się ma z nieszczelnymi drzwiami. Domownicy muszą zatem przyjrzeć się zarówno stolarce okiennej, jak i drzwiowej, choć z uwagą skierowaną przede wszystkim na okna.

Zasłanianie grzejników – gorzej odczuwane ciepło

Dlaczego w domowych wnętrzach, szczególnie w łazience, wciąż jest nam zbyt zimno? Nierzadko grzejniki służą nam nie tylko do uzyskania i utrzymania określonej temperatury we wnętrzach, ale i do suszenia. Układamy na nich drobne elementy garderoby czy bieliznę, czasem nawet codzienną odzież, jeśli chcemy, by szybciej wyschła.

Niestety, powyższe sposoby na szybsze suszenie oznaczają, że zaczyna nam brakować ciepła we wnętrzach. Grzejniki mają określoną moc. Gdy część z niej muszą przeznaczyć na suszenie ręczników czy bielizny, nie są w stanie zagwarantować we wnętrzach takiej temperatury, na jaką liczą domownicy. Zapominamy o tym, a to również jeden z elementów przyczyniających się do zbędnego często dogrzewania wnętrz, czyli do zwiększania rachunków za sezon grzewczy. Warto zatem przemyśleć sposób suszenia ubrań, ręczników czy bielizny, aby nie tracić na ogrzewaniu.

Właściwie dopasowany system grzewczy – różne wymagania

Na rynku dostępne są rozmaite systemy grzewcze, w tym nowoczesne urządzenia, np. elektryczne grzejniki hybrydowe oferowane przez https://econovli.pl/. Ich zadaniem jest ogrzewanie z wykorzystaniem minimalnej mocy. Poza tym oferują szereg funkcjonalności, które sprzyjają oszczędzaniu. Mowa chociażby o czujnikach otwartego okna bądź nieobecności w pomieszczeniu. Główna zasada działania polega na obniżaniu temperatury w pomieszczeniach, które pozostają nieużytkowane bądź w których otwarto okno. W praktyce takie rozwiązania sprzyjają zmniejszaniu kosztów za ogrzewanie.

Szukając oszczędności w sezonie grzewczym warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie urządzenia zapewniają ciepło w domu. Sposób ich użytkowania, umiejscowienie, dostępność dodatkowych funkcjonalności, także mają znaczenie dla kosztów. Ciekawych porad w tym temacie można również poszukać na stronie http://www.budowlanyblog.com.pl/.

Sezon grzewczy trwa już od kilku tygodni, ale stosunkowo wysokie temperatury pozwalają na ograniczone użytkowanie grzejników. Najmroźniejsze dni jeszcze przed nami, dlatego to wciąż dobry czas, by pomyśleć, w jaki sposób zminimalizować koszty za ten sezon.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?