andoor.pl

andoor.pl – dom, remont, wnętrze

jak kupić mieszkanie na kredyt
Nieruchomości

Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Zakup mieszkania to marzenie wielu rodzin. Niestety jest to również ogromny wydatek, którego większość osób nie jest w stanie zrealizować bez pomocy banku. Jak kupić mieszkanie na kredyt?

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zastanawiając się, jak kupić mieszkanie na kredyt należy rozpocząć od potwierdzenia swoich zdolności kredytowych. Jet to moment, w którym dowiadujemy się, w jakich granicach cenowych możemy szukać nieruchomości.

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota pożyczki, jakiej bank nam udzieli. Jest ona wyliczana w oparciu o dochody oraz stałe koszty, które obciążają kredytobiorcę. Analizując zdolność kredytową bank przyjrzy się historii kredytowej kontrahenta. Zbada, czy wcześniej zaciągnięte pożyczki i kredyty zostały spłacone, czy były spłacane w terminie czy może następowały opóźnienia w spłacie?

Bank sprawdza również czy kredytobiorca znajduje się w BIK-u lub BIG -u. Osoby, które są w rejestrze nie mają szans na otrzymanie kredytu.

Warto wiedzieć, że swoje zdolności kredytowe można podwyższyć. Należy zlikwidować karty kredytowe, nawet te, z których nigdy nie korzystaliśmy, spłacić zobowiązania kredytowe, które mamy w tej chwili lub skonsolidować kredyty, które są zaciągnięte.

Ach, te formalności!

Kolejnym krokiem jest znalezienie nieruchomości, która będzie idealna dla rodziny. Bank zażąda dokumentów, które w jak największym stopniu przybliżą cechy mieszkania.

Bardzo często banki wysyłają swojego przedstawiciela na wizję lokalną. Jego zadaniem jest ocena stanu nieruchomości. Jest to podstawą do wyznaczenia kwoty kredytu, która bank zgodzi się wypłacić na tę, konkretną nieruchomość. Innym sposobem jest skorzystanie z licencjonowanego rzeczoznawcy majątkowego z listy banku, który dokonuje wyceny nieruchomości.

Bardzo ważne jest zgromadzenie dokumentów dotyczących nieruchomości takich jak wypis z księgi wieczystej, w który jest pełen opis nieruchomości oraz dane wszystkich współwłaścicieli. W dziale IV jest zawarta informacja, czy mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym.

Warto wiedzieć, że obciążenie kredytem hipotecznym nie jest żadną przeszkodą w zakupie mieszkania. Wypłacając kredyt hipoteczny inwestorowi, który kupuje zadłużone mieszkanie, bank nie przeleje pieniędzy na konto sprzedającego lecz w pierwszej kolejności rozliczy zaciągnięty w przeszłości kredyt. Kupujący jest bezpieczny, nie kupi mieszkania obciążonego.

Dokument ze wspólnoty mieszkaniowej o braku zadłużeń jest ostatnim dokumentem niezbędnym do zawarcia umowy kredytowej. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy notarialnej kupna-sprzedaży mieszkania.