Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom siatka zbrojeniowa

O czym warto pamiętać przy wyborze siatki zbrojeniowej?

Data publikacji 1 stycznia 2024


Siatki zbrojeniowe stanowią jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych zarówno w przypadku obiektów żelbetowych, jak i przy budynkach murowanych. Siatki są formą wzmocnienia głównych układów konstrukcji, co ma się przekładać na wytrzymałość i stabilność obiektu. To bardzo różnorodne produkty, dlatego warto wiedzieć, co mieć na uwadze przy ich wyborze.

Rodzaje i zastosowanie siatek zbrojeniowych

Siatki zbrojeniowe to płaskie elementy zbrojenia składające się z poprzecznych i podłużnych prętów. Te łączone są ze sobą za pomocą metody zgrzewania. Są powszechnie stosowane w budownictwie do budowy przede wszystkim domów mieszkalnych oraz budynków użytkowych. Ze względu na specyficzną konstrukcję można korzystać z nich także przy budowie nawierzchni drogowych czy autostrad.

Aby siatka spełniała swoje zadanie, jej parametry powinny być optymalnie dopasowane do wymagań technologicznych oraz potrzeb danego projektu. Ze względu na swoje właściwości uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu przypadków będą siatki z kompozytu. Jest kilka typów siatek. W większości przypadków są one wykonywane z materiałów takich jak stal (która wcześniej mus zostać odpowiednio przystosowana), włókno węglowe, włókno szklane (popularne w ostatnim czasie siatki z kompozytu) czy włókno aramidowe. Istnieje jeszcze więcej materiałów, z których produkowane są siatki, jednak te wymieniowe wykorzystywane są najczęściej. W zależności od zastosowania siatki mogą mieć kształt litery „L”, „U” lub przypominać drabinkę.

Jak dobrać siatkę zbrojeniową do wybranego zastosowania?

Kluczem do zadowolenia z siatki zbrojeniowej jest jej odpowiednie dopasowanie. To element często wykorzystywany do wylewek betonowych, którego celem jest ich wzmocnienie i zabezpieczenie. Jaka siatka będzie najlepsza? To zależy od wielu czynników w tym rodzaju wylewki, obciążenia działającego na powierzchnię oraz miejsca jej zastosowania. Niezależnie jednak od rodzaju wylewki, wszystkie zastosowane tu siatki zbrojeniowe powinny być trwałe i odporne na działanie wilgoci (pod tym względem najlepsze są siatki z kompozytu). Warto również pamiętać o tym, że im większe obciążenia będą oddziaływały na powierzchnię, tym grubość prętów użytych w siatce zbrojeniowej powinna być odpowiednio większa.

Przy wyborze siatki zbrojeniowej istotne jest również to, jaką ma ona wielkość oczek. W przypadku narażenia na duże obciążenia najlepsze są oczka o wymiarach 15 × 15 cm, w pozostałych przypadkach można sięgać po te o oczkach 10 × 10 cm. Ważny jest też materiał, z którego wykonana jest siatka – ten koniecznie musi być odporny na korozję, szczególnie w przypadku wylewek wykonywanych na zewnątrz – przy tych wewnętrznych wymagania są nieco mniejsze.

Materiał zewnętrzny

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?