Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom jak pozbyć się much

Pozbądź się much ze swojego domu raz na zawsze

Data publikacji 31 października 2023

Muchy są bardzo uciążliwymi owadami. Szczególnie w okresie letnim są niemal wszędzie. Najbardziej kłopotliwe są muchy w naszych domach, potrafią rozdrażnić i popsuć nastrój wszystkim domownikom. Dzięki naszym poradom dowiesz się jak pozbyć się much ze swojego domu raz na zawsze!

Zobacz także: Jak długo żyją szczury domowe i od czego to zależy?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego powinno się pozbyć much z domu?
  • Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się much?
  • Co wabi muchy do naszego domu?

Muchy pojawiły się na świecie około 200 milionów lat temu i można je dziś spotkać niemal na całym świecie. Ale na szczęście istnieje bardzo dużo sposobów na pozbycie się tych owadów.

jak pozbyć się much z domu

Dlaczego powinno się pozbyć much z domu?

Oprócz tego, że muchy są dla nas dokuczliwe to mogą też być nosicielami bakterii. Nic dziwnego, że wzbudzają obrzydzenie, gdy chodzą po naszym stole. Jeżeli nie pozbędziesz insektów na czas to może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się patogenów (np. podczas pełzania much po pożywieniu).

Specjaliści udowodnili, że muchy domowe stwarzają zagrożenie epidemiologiczne, mogą przenosić takie choroby jak cholera, gruźlica i dur brzuszny. Dlatego ważne by wiedzieć jak pozbyć się much z ogrodu.

jak pozbyć się much

Najlepsze domowe sposoby na pozbycie się much

Ocet jest najbardziej popularnym sposobem na pozbycie się much z domu. Możesz własnoręcznie stworzyć pułapkę z octu i płynu do mycia naczyń. Potrzebujesz szklanego słoika, folii i gumki recepturki. Wypełnij słoik do połowy octem i dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, na koniec całość przykryj folią i zrób w niej małe dziurki. Ocet działa również na mrówki oraz mszyce.

Pułapkę możesz też wykonać z cukru i banana. Przetnij butelkę na pół, wsyp do niej cukier i pokrojony miąższ owocu a następnie zakryć butelkę pozostałą połówką i umieść na parapecie. Banan wydziela silny zapach, który przyciąga muchy oraz inne insekty.

Zrób domowy lep na muchy! To nieskomplikowana metoda. Wymieszaj kilka łyżek płynnego miodu z mąką kukurydzianą i wyłóż na kilka spodków. Muchy zostaną zwabione słodkim miodem i utkną w lepkiej substancji. Pułapki możesz wstawić do szafek, gdzie przechowujesz żywność.

Poznaj zapachy, które odstraszają owady

Muchy nie znoszą zapachu wanilii, możesz postawić na stole otwarty pojemnik z waniliowym olejkiem zapachowym i insekty szybko uciekną. Spróbuj też mocno pachnących waniliowych świeczek i dyfuzorów.

Zakup odpowiednie rośliny odstraszające muchy. Uwalniają one olejki, za którymi te insekty nie przepadają. Są to między innymi lawenda, pelargonia, wawrzyn, mięta pieprzowa, bazylia i goździk. Postaw je w ogrodzie, a powstanie naturalna granica, której muchy nie przekroczą.

Ostatnim domowym sposobem jest pieprz cayenne i woda. Do butelki wsyp pieprz, zalej wrzącą wodą i wstrząśnij. Spryskaj wszystkie pomieszczenia taką mieszanką a znacznie zredukujesz liczbę much w domu.

Co wabi muchy do naszego domu?

Muchy w poszukiwaniu jedzenia potrafią przedostać się w bardzo trudne miejsca. Przyciąga je więc zapach psującego się jedzenia oraz słodkich substancji, takich jak rozlany napój lub dojrzałe owoce. Jeśli nie chcesz w przyszłości korzystać z rad jak pozbyć się much z domu to pamiętaj by szybko pozbywać się nieświeżej żywności z domu oraz zamykać kosze na śmieci. 

Jak widzisz jest bardzo dużo sposobów na pozbycie się much ze swojego domu, na pewno znajdziesz odpowiadającą ci metodę.

Zobacz też artykuł: Masz ślimaki w ogrodzie? Podpowiemy ci jak się ich pozbyć!

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?